8 Ülkede Halk Ayaklandı
Arap ülkelerinin daha önce "demokrasi ve özgürlük" sloganlarıyla çınlayan sokakları, bu kez "ekonomik durum ve yaşam şartları" protestolarına sahne oldu. 8 Arap ülkesinde Fransa´daki sarı yeleklilerden ilham alan halk ekonomik gidişata tepki gösterdi.
Tarih: 31.12.2018 08:05:57

DÜNYA - Arap ülkelerinin daha önce "demokrasi ve özgürlük" sloganlarıyla çınlayan sokakları, bu kez "ekonomik durum ve yaşam şartları" protestolarına sahne oldu. 8 Arap ülkesinde Fransa´daki sarı yeleklilerden ilham alan halk ekonomik gidişata tepki gösterdi. 

SudanTunusFasLibyaLübnanIrakÜrdün ve Cezayir´de protesto gösterileri düzenleniyor.Fransa´daki sarı yeleklilerden ilham alan halkülkelerindeki ekonomik gidişata tepki göstermek için sokağa çıktı.

ORTADOĞU´DA SARI YELEKLİLER ETKİSİ

Lübnan ve Tunus´ta olduğu gibi bazı ülkelerde göstericiler, Fransa´daki "sarı yelekliler"den ilham alarak ekonomik gidişata tepki gösteriyor. Halihazırda gösterilerin en sıcak adresi Sudan´da her geçen gün tansiyon biraz daha yükseliyor. Ürdün´de ise ekonomik gerekçelerle başlayan eylemler hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüş durumda.

 

SUDAN´DA NEREDEYSE TÜM KENTLERDE GÖSTERİ DÜZENLENİYOR

Sudan´da 19 Aralık´ta başlayan gösteriler, başkent Hartum dahil ülkedeki 18 vilayetin 14´üne sıçradı. Ekmek fiyatlarının 3 katına çıkması, yakıt, tüp gibi ürünlerde aşırı fiyat artışı ve ekonomik krizi protesto için düzenlenen eylemlerde daha sonra "Halk rejimin düşmesini istiyor" sloganları atılmaya başlandı.

Vatandaşların tüm birikimlerini çekmesi ve dolara dönüştürmesi sebebiyle de nakit akışının olumsuz etkilendiğini belirten bankalar, günlük 10 dolardan fazla para çekimine izin vermiyor.

TUNUS´TA GÖSTERİCİLERLE GÜVENLİK GÜÇLERİ KARŞI KARŞIYA GELDİ

Yaklaşık 25 yıllık (1987-2011) iktidarın sahibi Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin bin Ali´nin devrilmesiyle sonuçlanan halk devrimini yaşayan Tunus, 2018´de sosyal taleplerin ifade edildiği çeşitli gösterilere sahne oldu.

Bunların en yakın tarihlisi, 24 Aralık´ta ülkenin batısındaki Kasrin vilayetinde düzenlenen gösteriydi. Ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek için kendisini yakan kameraman Abdurrezzak Zerki´nin hayatını kaybetmesinin ardından güvenlik güçleri ile eylemciler arasında arbede yaşandı.

FAS´TA "SARI YELEK" AYAKLANMASI

Fransa´daki protestoların simgesi olan sarı yelek dalgası Fas´a da ulaştı. Ülkede sarı yelek giyen bir grup kamu ve özel sektör çalışanı, 17 Aralık´ta "maaşlarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi" talebiyle eylem düzenledi.

Faslı Teknisyenler Birliği Sendikası tarafından düzenlenen söz konusu eylemin "Arap Baharı" adıyla bilinen süreci tetikleyen Tunus´taki halk devriminin yıl dönümünde gerçekleştirilmesi dikkatleri çekti.

Bu gösterilerden bir gün önce başkent Rabat, ülkenin kuzeyindeki Jerada ve Huseyma kentlerinde düzenlenen eylemlerde gözaltına alınanların serbest bırakılmasının istendiği gösterilere sahne oldu. Göstericiler, "gazeteci ve insan hakları aktivistlerine yönelik ihlallerin son bulması"nı istedi.

LİBYA´NIN GÜNEYİ HAREKETLENDİ

Libya´da ise gösteriler, ülkenin güney bölgesinde yoğunlaştı.

Ülkenin güney sakinleri, iş fırsatı tanınması, bölgenin kalkındırılması ve yakıt sağlanması taleplerini dile getirmek için 8 Aralık´ta Ubari kenti yakınlarındaki Eş-Şerara Petrol Sahası´nı kapatarak eylem yaptı. "Fizan´ın Gazabı Hareketi" olarak bilinen eylemciler tarafından düzenlenen gösteriler, güneydeki 12 bölgeye yayıldı.

UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Faiz es-Serrac, 19 Aralık´ta Şerare Petrol Sahası´nın yeniden açıldığını duyurdu. Serrac, bölgeye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında "Fizan´ın Gazabı Hareketi" yetkilileriyle görüşerek vatandaşların taleplerine cevap verileceği vaadinde bulundu.

Serrac, bu bağlamda, güney bölgesindeki acil hizmet projeleri için yaklaşık 85,4 milyon dolar bütçe ayrıldığını duyurdu.

LÜBNANLILAR YAŞAM ŞARTLARINI PROTESTO EDİYOR

Fransa´daki "sarı yelekliler" eyleminden esinlenen bir başka ülke de Lübnan oldu. Lübnanlılar, ülkedeki yaşam şartları ve ekonomik durumu protesto için sokaklara döküldü.

Sosyal medyada "Sokağa iniyorum" hashtagiyle başlatılan davetin ardından başkent Beyrut´ta 23 Aralık´ta gösteri düzenlendi. Göstericiler, ana yolları trafiğe kapayınca güvenlik güçleri eylemlere müdahale etti.

Her pazar günü düzenlenmesi kararlaştırılan gösteriler, güneyde Sayda ve Sur, kuzeyde Trablus gibi çeşitli illere yayılsa da katılım sınırlı sayıda kaldı.

IRAK HALKI HİZMET AKSAMALARINDAN RAHATSIZ

Irak´ın güney ve orta kentlerinde iş olanaklarının sağlanması, başta elektrik ve su olmak üzere temel hizmetlerin iyileştirilmesi ve hükümet içinde yolsuzluğa son verilmesi talebiyle eylemler yapıldı.

Zaman zaman ara verilen, 9 Temmuz´dan bu yana devam eden gösteriler, en fazla güneydeki Basrakentinde yoğunlaştı.

Eylül ayında Basra´daki Haşdi Şabi ve diğer bazı Şii parti binalarının yakılması ve İranBaşkonsolosluğunun ateşe verilmesi sonucu gerginlik tırmandı. Hükümet, eylemlerin yapıldığı kentler için bazı çözüm projeleri sundu.

ÜRDÜN´DE VERGİLER PROTESTO EDİLİYOR

Ürdün de son bir yılda ekmek, yakıt ve elektrik gibi temel ihtiyaçların fiyatlarında yaşanan artış ve gelir vergisi yasası protestolarına tanık oldu.

Kamuoyunda IMF´nin diktesi olarak görülen gelir vergisi yasa tasarısı ilk olarak mayıs ayında önceki hükümet tarafından Temsilciler Meclisi´ne gönderildi. Ancak tepkilerin artması ve geniş çaplı protestolar üzerine Başbakan Hani el-Mulki istifa etti. Ömer er-Rezzaz´ın yeni hükümeti kurmasının ardından da tasarı geri çekildi. Gelir vergisi yasasının, resmi gazetede yayınlanmasının ardından, sosyal medya üzerinden gösteri çağrıları yapıldı.

Binlerce kişinin sokaklara çıktığı gösteriler, hükümet karşıtı eylemlere dönüştü. Söz konusu gösteriler, yönetimin istifası talebiyle düzenlenmeye devam ediyor.

CEZAYİR HALKI HÜKÜMETİ PROTESTO EDİYOR

Cezayir ise Mesile kentine bağlı Havamid beldesinde Ayaş Mahcubi (31) isimli gencin, on gün önce 40 santimetre çapı, 30 metre boyundaki artezyen kuyusuna düşmesinin ardından başlayan gösterilere tanık oldu.

Düştüğü kuyuda 6 gün mahsur kalan genci kurtarmak isteyen çok sayıda gönüllü, kullanabilecekleri aletleri alıp başka şehirlerden Havamid´e geldi. Gönüllüler şiddetli soğuğa rağmen gecelerini kuyunun yanında geçirdi. Ancak sivil savunma ekipleri pazar günü yaptıkları açıklamada Mahcubi´nin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sosyal medya hesaplarından Cezayir makamlarına sert eleştiriler yönelten Cezayirliler, yetkilileri, Mahcubi´yi kurtarmak için yardım gönderme konusunda geç kalmakla suçluyor.

Bu kapsamda salı günü Havamid´de protestolar düzenlendi. Belde sakinleri taş atarak tepki gösterdiği hükümet heyetinin, kuyuya ulaşmasını engelledi. Kaynak: haberler.com
Kaynak: Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ülkede Halk Ayaklandı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ülke şokta! Askeri helikopter düştü 25 kişi öldü
Ülke şokta! Askeri helikopter düştü 25 kişi öldü
Afganistan ordu yetkilileri, düşen bir askeri helikopterde bulunan 25 kişinin öldüğünü açıkladı.
Obama suskunluğunu bozdu
Obama suskunluğunu bozdu
ABD´deki Illinois Üniversitesinde konuşma yapan ABD eski başkanı Barack Obama, uzun zamandır devam ettiği politik suskunluğunu bozarak, “Mükemmel bir adayınız yok diye kenarda duramazsınız, ihtiyacımız Amerika´yı düşünen kişiler” dedi.
Kapıdaki tehlike İdlib için Ankara devrede!
Kapıdaki tehlike İdlib için Ankara devrede!
İngiltere, Fransa, ABD, Rusya... Hepsinin gözü kulağı İdlib´de. Bölgedeki pastadan pay almak için âdeta birbiriyle yarışıyorlar. Türkiye ise insani dramın yaşanacağı bölge için tedbirler peşinde...
Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan Hayatını Kaybetti
Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan Hayatını Kaybetti
Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Kofi Annan 80 yaşında hastanede hayatını kaybetti.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Pompeo-Çavuşoğlu telefon görüşmesini değerlendirdi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Pompeo-Çavuşoğlu telefon görüşmesini değerlendirdi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert basına yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD´li mevkidaşı Mike Pompeo arasında gerçekleşen telefon görüşmesini değerlendirdi.
Yemen´de güvenlik güçlerine saldırı: 17 asker öldü
Yemen´de güvenlik güçlerine saldırı: 17 asker öldü
Yemen´in Marib kentindeki askeri kontrol noktasında terör saldırısı düzenlendi. Saldırıda 17 asker hayatını kaybetti, 2 terörist öldürüldü.
Moritanya´da gelinin kilolusu makbul
Moritanya´da gelinin kilolusu makbul
Aylık Aktüel Kültür Dergisi İnsan ve Hayat, son sayısında dünyanın en büyük çölü Sahra Çölü´nün bulunduğu Moritanya´yı kapak konusu yaptı.
Düğün minibüsü kaza yaptı: 13 ölü, 4 yaralı
Düğün minibüsü kaza yaptı: 13 ölü, 4 yaralı
Vietnam´da düğün minibüsü tıra çarptı, damat dahil 13 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.
Papaz Brunson´a ev hapsi kararı
Papaz Brunson´a ev hapsi kararı
ABD Başkanı Donald Trump´ın Türkiye´den iadesini istediği ve terör örgütleri adına suç işlediği iddiasıyla yargılanan ABD´li Papaz Brunson´ın ev hapsine alınmasına karar verildi.
Tayland´da mağarada mahsur kalan çocuklardan 6´sı kurtarıldı
Tayland´da mağarada mahsur kalan çocuklardan 6´sı kurtarıldı
Tayland´da 23 Haziran´dan beri mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuk ve antrenörlerini kurtarma operasyonu sürüyor. Şu ana kadar 6 çocuğun kurtarıldığı açıklandı.
Başkan Kayda, yabancı öğrencileri ağırladı
Başkan Kayda, yabancı öğrencileri ağırladı
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Arnavutluk, Ukrayna Gürcistan´dan gelen öğrenci ve öğretmenleri makamında ağırladı.
Yine kaçtı ama kurtulamadı!
Yine kaçtı ama kurtulamadı!
Türkiye´nin kırmızı bültenle aradığı teröristbaşı PYD/PKK´nın eski eş başkanı Salih Müslim, Prag´da yakalandı. Ankara, 4 milyon liralık ödülle aranan teröristin hemen iadesini istedi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
2008 Saruhanlı Devlet Hastanesi kurucu Başhekimi Dr. İbrahim Kılcıoğlu, Saruhanlı’da ki 11 yıllık görevinden emekliye ayrıldı.
2014 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğu Yerel seçimlerle ilgili çalışmaları kapsamında Saruhanllı`ya geldi.
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
Uzay yolculuğunda taşınacak her kilo için gerekli olan yakıt miktarı 530 kg`dır.

Uzay yolculuğun
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Balık Kokusu Balık kızarttıktan sonra mutfağa sinen kokuyu gidermek için bir kapta: 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatınız

Balık Kokusu
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg