Atatürk´ün Manisa´ya Gelişi Coşkuyla Kutlandı
Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Cumhuriyetin ilanından sonra Manisa´ya ikinci kez gelişinin 93´üncü anısına tören düzenlendi. Manisa Garı´nda başlayan kutlama programı, protokol üyelerinin Cumhuriyet Meydanı´na yapılan kortej yürüyüşü ile devam etti.
Tarih: 10.10.2018 13:32:47/ 510okunma / 0yorum

MANİSA - Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Cumhuriyetin ilanından sonra Manisa´ya ikinci kez gelişinin 93´üncü anısına tören düzenlendi. Manisa Garı´nda başlayan kutlama programı, protokol üyelerinin Cumhuriyet Meydanı´na yapılan kortej yürüyüşü ile devam etti.

İstiklal Savaşı´nın ardından 10 Ekim 1925 tarihinde Manisa´ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, Manisa´yı onurlandırmasının 93´üncü yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Manisa Garı´nda başlayan kutlama töreni Cumhuriyet Meydanı´ndaki program ve sonrasında İsmet İnönü Kız Teknik Meslek Lisesi´nde verilen konferans ile devam etti. Kutlama programına, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa 1´inci Komando Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, Manisa Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkan yardımcıları, askeri erkan, Manisa Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Türk Bayrağını Teslim Ettiler
Manisa Garı´nda yapılan törende temsili olarak Atatürk´ün Manisa´ya gelişinde kullandığı trenin istasyona yanaşmasıyla birlikte trendeki 3 kız 3 erkek öğrenci inerek ellerindeki Türk Bayrağı´nı Vali Mustafa Hakan Güvençer´e teslim etmesinin ardından öğrencilerin ve protokol üyelerinin katılımı ile Cumhuriyet Meydanı´na kadar kortej yürüyüşü düzenlendi. Ellerinde Türk Bayrakları ile korteji selamlayan minik öğrenciler törene renk katarken, vatandaşlar da korteji selamladı.
Tören Cumhuriyet Meydanı´nda Devam Etti
Tören kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşü sonrasında tören Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı´na çelenk sunulmasıyla devam etti. Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve siyasi partilerin çelenklerini anıta sunmasının ardından Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Başkan Ergün, “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün Manisa´ya gelişinin 93´üncü yıldönümü vesilesiyle bir arada olmamızdan dolayı mutluyum. Bizlerin bir araya gelmesine vesile olan ebedi başkomutanımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Kurtuluş Savaşı sonrasında Cumhuriyet´in ilanıyla birlikte işgalci Yunan´ın yakıp yıktığı Manisa, yaralarını sarmaya ve yeniden dirilmeye çalışıyordu. Vatan topraklarını karış karış gezen Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük lider Mustafa Kemal Atatürk, halkına moral oluyor, devlet yöneticilerine ülkenin yeniden inşası için engin dehasıyla destek veriyordu. Tarih kaynaklarının ışığından hareket edecek olursak, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Manisa´mıza yaklaşık 5 kez teşrif etmiştir. Her ne kadar Manisa´ya ikinci gelişi olan 10 Ekim 1925 tarihi dikkate alınsa da, önderimiz 26 Ocak 1923, 16 Haziran 1926, 8-9 Nisan 1934 ve 22 Haziran 1934 tarihlerinde şehrimizi onurlandırmıştır” dedi.
“Büyük Önderimizin ülküsünü anlamak gerekiyor”
Başkan Ergün, Atatürk´ün ülküsüne vurgu yaparak, “Bu büyük dehanın Manisa´ya gelişini kutluyor olmamızın birçok sebebi var. Öncelikle bizlere kutsal Türk topraklarını emanet eden, Türkiye Cumhuriyeti´ni kurarak muasır medeniyetler seviyesini işaret eden büyük önderimizin ülküsünü iyi anlamamız gerekiyor. Yakılıp yıkılan ve küllerinden doğan Manisa´nın hangi şartlarda yeniden ayağa kalktığını idrak etmemiz gerekiyor. Kurtuluş Savaşı´nda kahraman Türk ordusundan kaçan işgalci Yunan askerleri, binlerce insanımızı vahşice katletmiş, şehrin tüm taşınmazlarını yakıp viran etmişlerdir. Cumhuriyetin ilanının ardından Anadolu´yu karış karış gezen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Ekim 1925´te ikinci kez Manisa´ya gelmiş, dönemin belediye başkanı Bahri Sarıtepe ve binlerce Manisalı tarafından coşku ve heyecanla Manisa Garı´nda karşılanmıştır. Büyük lider, Manisa´da konaklayarak kent insanıyla kucaklaşmış, coşkulu kalabalığa hitap etmiş, Manisa insanına öğütlerde bulunmuştur. En büyük öğütlerinden biri de, yakılıp yıkılan şehrin imar planlarının yapılması olmuştur” diye konuştu.
“Atalarımızın isimlerini yaşatıyoruz”
Başkan Ergün, konuşmasında atalara duyulan saygıya dikkat çekerek, geçmiş tarihin unutulmaması için ataların isimlerini yaşatmaya devam ettiklerini söyledi. Başkan Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de, tarihimize ışık tutmuş büyüklerimizin isimlerini yaşatmak, yeni nesle onları en iyi şekilde tanıtmak için çalışmalar yürütüyoruz. Güzelyurt Mahallesi´nde hayata geçirdiğimiz Kent Park ve Laleli Mahallesi´nde bulunan Gençlik Merkezi´mize büyük önderimiz Atatürk´ün adını vermemiz bu örneklerden bir tanesi. Ata´mızın Manisa´ya gelişinde dönemin belediye başkanı olarak kendisini karşılayan Bahri Sarıtepe´nin adını da Şehzadeler ilçesinde bulunan gençlik merkezine vermiştik. Atalarımıza ve tarihimize verdiğimiz önem, bundan sonra da aynı şekilde devam edecek. Bu vesile ile ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk´ün Manisa´mızı onurlandırışının 93. yıl dönümünde, aziz vatanımızı düşman işgalinden kurtaran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
Başkan Ergün Şehitlerimizi Unutmadı
Konuşmasına son verirken Başkan Ergün, yaşanan terör saldırısı sonrası şehit olan askerleri de unutmadığını belirterek, “Sözlerimi noktalamadan önce geçtiğimiz hafta hepimizin yüreklerine kor düşüren Batman´ın Gercüş ilçesindeki hain saldırıda şehit olan 8 askerimizi rahmetle anıyorum. Bu alçakça saldırıyı nefretle kınıyor, terörün her türlüsünü lanetliyorum. Aziz Türk milletinin başı sağ olsun. Ne mutlu Türküm diyene!” dedi.
Atatürk fotoğrafları sergisi açıldı
Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törenin ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Fatih Sergi Salonu´nda Atatürk Fotoğrafları, Atatürk Kitapları ve Eski Manisa Fotoğrafları Sergisi´nin açılışı Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, askeri erkan ve protokol üyeleri tarafından yapılarak sergi gezildi. Serginin ardından protokol üyeleri İsmet İnönü Kız Teknik Meslek Lisesi´nde düzenlenen Milli Mücadelede Manisa ve Atatürk konulu konferansa katıldı.
Kaynak: Kardelen

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Saruhanlı´da İnsan Hakları Töreni
Saruhanlı´da İnsan Hakları Töreni
Saruhanlı İlçe İnsan Hakları Kurulu tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü sebebiyle tören düzenlendi.
Saruhanlı´ya 118 Milyonluk Yatırım
Saruhanlı´ya 118 Milyonluk Yatırım
Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü´nün Saruhanlı´ya kazandırdığı projeleri incelemek üzere ilçeye giden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mahalle muhtarları ile de bir araya geldi.
İlçe İnsan Hakları Kurulu Toplandı
İlçe İnsan Hakları Kurulu Toplandı
Saruhanlı İlçe İnsan Hakları Kurulu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları kutlamalarına hazırlanıyor.
VALİ DENİZ, ŞEHİT ANNESİNİN VEFATI NEDENİYLE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
VALİ DENİZ, ŞEHİT ANNESİNİN VEFATI NEDENİYLE TAZİYE ZİYARETİNDE BULUNDU
Manisa Valisi Ahmet Deniz, Tunceli´nin Hozat İlçesinde 1987 yılında şehit olan, Jandarma Komando Onbaşı Mustafa Sonkaya´nın annesi Kadriye Sonkaya´nın vefatı nedeniyle Saruhanlı´da şehidin abisi Ahmet Sonkaya´ya taziye ziyaretinde bulundu.
Şehidin Odası Müzeye Dönüştürüldü
Şehidin Odası Müzeye Dönüştürüldü
Saruhanlı´nın Halitpaşa Mahallesi´nde bulunan baba evindeki odası, ailesi tarafından müzeye dönüştürüldü. Müzede, şehidin askeri üniforması ile bazı kişisel eşyalarına yer verildi.
Saruhanlı´da "Sevgili Öğretmenim Hızlı Satranç Turnuvası” Düzenlendi
Saruhanlı´da "Sevgili Öğretmenim Hızlı Satranç Turnuvası” Düzenlendi
Saruhanlı Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Satranç Federasyonu Saruhanlı İlçe Temsilciliği tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen, "Sevgili Öğretmenim Hızlı Satranç Turnuvası"nda 150 öğrenci kıyasıya yarıştı.
Saruhanlı´da Öğretmenler Günü Kutlandı
Saruhanlı´da Öğretmenler Günü Kutlandı
Saruhanlı İlçesinde “24 Kasım Öğretmenler Günü” düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
MTSO Başkanı Yılmaz´dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
MTSO Başkanı Yılmaz´dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
23 Kasım 2018Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Öğretmenlerimiz, geleceğimizin olduğu kadar, milli birlik ve beraberliğimizin de teminatıdır” dedi.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, Dünyanın en kutsal ve en eski mesleklerinden olan öğretmenliğin emek, özveri, sevgi, sabır ve hoşgörü isteyen bir meslek olduğunu belirtti.
“Mevlid-i Nebi” Programına Yoğun İlgi
“Mevlid-i Nebi” Programına Yoğun İlgi
Saruhanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü tarafından “Mevlid-i Nebi” programı düzenlendi.
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 28,7´Sİ OBEZ
TÜRKİYE´NİN YÜZDE 28,7´Sİ OBEZ
Dünya üzerindeki farklı ülkelerin obezite oranları belli olurken, Türkiye´nin yüzde 28,7´sinin obeziteyle mücadele ettiği görüldü.
Sosyal Medya Sayesinde 40 İhtiyaç Sahibi Çocuk Giydirildi
Sosyal Medya Sayesinde 40 İhtiyaç Sahibi Çocuk Giydirildi
Saruhanlı İlçesi Koldere mahallesinde 2008 yılında Koldere sevenler grubu adı altında kurulan sosyal paylaşım ağı Facebook´ta oluşturulan gurup “Bir çocukta sen giyindir” kampanyası düzenleyerek 40 ihtiyaç sahibi öğrenciyi giyindirdi.
DOLAR
5.3633
EURO
6.0764
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
2009 Manisa’da özel bir banka şubesinde çalışan Saruhanlılı Vasfi Sarıgöl (29), Manisa Merkeze bağlı Yeniköy Beldesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.
2010 Meclis tarafında hazırlanan kanun değişikliklerine yönelik11. Cumhurbaşkanı tarafından bazı kanun maddelerinin referanduma gidilmesinde Saruhanlı´da EVET-HAYIR oyları şöyle sonuçlandı: Evet: yüzde 43.97, Hayır: yüzde 56.02
2016 Manisa´da terör örgütü PKK/KCK´ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Saruhanlı HDP İlçe Başkanlığı binasında polis tarafından arama yapıldı.
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Tuzluk Tıkanıyorsa Tuzluklariniza biraz pirinç koyunuz

Tuzluk Tıkanıyorsa
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg