Atatürk´ün Manisa´ya Gelişi Coşkuyla Kutlandı
Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Cumhuriyetin ilanından sonra Manisa´ya ikinci kez gelişinin 93´üncü anısına tören düzenlendi. Manisa Garı´nda başlayan kutlama programı, protokol üyelerinin Cumhuriyet Meydanı´na yapılan kortej yürüyüşü ile devam etti.
Tarih: 10.10.2018 13:32:47/ 364okunma / 0yorum

MANİSA - Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün Cumhuriyetin ilanından sonra Manisa´ya ikinci kez gelişinin 93´üncü anısına tören düzenlendi. Manisa Garı´nda başlayan kutlama programı, protokol üyelerinin Cumhuriyet Meydanı´na yapılan kortej yürüyüşü ile devam etti.

İstiklal Savaşı´nın ardından 10 Ekim 1925 tarihinde Manisa´ya gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, Manisa´yı onurlandırmasının 93´üncü yıldönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Manisa Garı´nda başlayan kutlama töreni Cumhuriyet Meydanı´ndaki program ve sonrasında İsmet İnönü Kız Teknik Meslek Lisesi´nde verilen konferans ile devam etti. Kutlama programına, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa 1´inci Komando Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, Manisa Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya, Manisa Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkan yardımcıları, askeri erkan, Manisa Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Türk Bayrağını Teslim Ettiler
Manisa Garı´nda yapılan törende temsili olarak Atatürk´ün Manisa´ya gelişinde kullandığı trenin istasyona yanaşmasıyla birlikte trendeki 3 kız 3 erkek öğrenci inerek ellerindeki Türk Bayrağı´nı Vali Mustafa Hakan Güvençer´e teslim etmesinin ardından öğrencilerin ve protokol üyelerinin katılımı ile Cumhuriyet Meydanı´na kadar kortej yürüyüşü düzenlendi. Ellerinde Türk Bayrakları ile korteji selamlayan minik öğrenciler törene renk katarken, vatandaşlar da korteji selamladı.
Tören Cumhuriyet Meydanı´nda Devam Etti
Tören kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşü sonrasında tören Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı´na çelenk sunulmasıyla devam etti. Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve siyasi partilerin çelenklerini anıta sunmasının ardından Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Başkan Ergün, “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün Manisa´ya gelişinin 93´üncü yıldönümü vesilesiyle bir arada olmamızdan dolayı mutluyum. Bizlerin bir araya gelmesine vesile olan ebedi başkomutanımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Kurtuluş Savaşı sonrasında Cumhuriyet´in ilanıyla birlikte işgalci Yunan´ın yakıp yıktığı Manisa, yaralarını sarmaya ve yeniden dirilmeye çalışıyordu. Vatan topraklarını karış karış gezen Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük lider Mustafa Kemal Atatürk, halkına moral oluyor, devlet yöneticilerine ülkenin yeniden inşası için engin dehasıyla destek veriyordu. Tarih kaynaklarının ışığından hareket edecek olursak, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Manisa´mıza yaklaşık 5 kez teşrif etmiştir. Her ne kadar Manisa´ya ikinci gelişi olan 10 Ekim 1925 tarihi dikkate alınsa da, önderimiz 26 Ocak 1923, 16 Haziran 1926, 8-9 Nisan 1934 ve 22 Haziran 1934 tarihlerinde şehrimizi onurlandırmıştır” dedi.
“Büyük Önderimizin ülküsünü anlamak gerekiyor”
Başkan Ergün, Atatürk´ün ülküsüne vurgu yaparak, “Bu büyük dehanın Manisa´ya gelişini kutluyor olmamızın birçok sebebi var. Öncelikle bizlere kutsal Türk topraklarını emanet eden, Türkiye Cumhuriyeti´ni kurarak muasır medeniyetler seviyesini işaret eden büyük önderimizin ülküsünü iyi anlamamız gerekiyor. Yakılıp yıkılan ve küllerinden doğan Manisa´nın hangi şartlarda yeniden ayağa kalktığını idrak etmemiz gerekiyor. Kurtuluş Savaşı´nda kahraman Türk ordusundan kaçan işgalci Yunan askerleri, binlerce insanımızı vahşice katletmiş, şehrin tüm taşınmazlarını yakıp viran etmişlerdir. Cumhuriyetin ilanının ardından Anadolu´yu karış karış gezen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Ekim 1925´te ikinci kez Manisa´ya gelmiş, dönemin belediye başkanı Bahri Sarıtepe ve binlerce Manisalı tarafından coşku ve heyecanla Manisa Garı´nda karşılanmıştır. Büyük lider, Manisa´da konaklayarak kent insanıyla kucaklaşmış, coşkulu kalabalığa hitap etmiş, Manisa insanına öğütlerde bulunmuştur. En büyük öğütlerinden biri de, yakılıp yıkılan şehrin imar planlarının yapılması olmuştur” diye konuştu.
“Atalarımızın isimlerini yaşatıyoruz”
Başkan Ergün, konuşmasında atalara duyulan saygıya dikkat çekerek, geçmiş tarihin unutulmaması için ataların isimlerini yaşatmaya devam ettiklerini söyledi. Başkan Ergün, “Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de, tarihimize ışık tutmuş büyüklerimizin isimlerini yaşatmak, yeni nesle onları en iyi şekilde tanıtmak için çalışmalar yürütüyoruz. Güzelyurt Mahallesi´nde hayata geçirdiğimiz Kent Park ve Laleli Mahallesi´nde bulunan Gençlik Merkezi´mize büyük önderimiz Atatürk´ün adını vermemiz bu örneklerden bir tanesi. Ata´mızın Manisa´ya gelişinde dönemin belediye başkanı olarak kendisini karşılayan Bahri Sarıtepe´nin adını da Şehzadeler ilçesinde bulunan gençlik merkezine vermiştik. Atalarımıza ve tarihimize verdiğimiz önem, bundan sonra da aynı şekilde devam edecek. Bu vesile ile ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk´ün Manisa´mızı onurlandırışının 93. yıl dönümünde, aziz vatanımızı düşman işgalinden kurtaran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
Başkan Ergün Şehitlerimizi Unutmadı
Konuşmasına son verirken Başkan Ergün, yaşanan terör saldırısı sonrası şehit olan askerleri de unutmadığını belirterek, “Sözlerimi noktalamadan önce geçtiğimiz hafta hepimizin yüreklerine kor düşüren Batman´ın Gercüş ilçesindeki hain saldırıda şehit olan 8 askerimizi rahmetle anıyorum. Bu alçakça saldırıyı nefretle kınıyor, terörün her türlüsünü lanetliyorum. Aziz Türk milletinin başı sağ olsun. Ne mutlu Türküm diyene!” dedi.
Atatürk fotoğrafları sergisi açıldı
Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törenin ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi Fatih Sergi Salonu´nda Atatürk Fotoğrafları, Atatürk Kitapları ve Eski Manisa Fotoğrafları Sergisi´nin açılışı Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, askeri erkan ve protokol üyeleri tarafından yapılarak sergi gezildi. Serginin ardından protokol üyeleri İsmet İnönü Kız Teknik Meslek Lisesi´nde düzenlenen Milli Mücadelede Manisa ve Atatürk konulu konferansa katıldı.
Kaynak: Kardelen

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Saruhanlı´da Muhtarlar Günü Kutlandı
Saruhanlı´da Muhtarlar Günü Kutlandı
Saruhanlı´da “19 Ekim Muhtarlar günü” düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Yaralı Muhtarlar Gününü Kutladı
Başkan Yaralı Muhtarlar Gününü Kutladı
Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, "Muhtarlık yerel yönetimin en eski örneğini temsil eden ve devletimizin temelini oluşturan yapı taşıdır" dedi.
HER ÜÇ KAMU ÇALIŞANINDAN BİRİ KİRACI
HER ÜÇ KAMU ÇALIŞANINDAN BİRİ KİRACI
Bin 577 kamu emekçisiyle yapılan araştırmaya göre, her üç kamu çalışanından birisinin kiracı olduğu tespit edilirken, kendi evlerinde oturanların oranı ise yüzde 57,2 oldu.
Çiftçi ile Sulama Birliği Mahkemelik Oldu
Çiftçi ile Sulama Birliği Mahkemelik Oldu
Şehzadeler ilçesinde çiftçi Ahmet Uysal, arazilerini kendi imkanlarıyla suladığını belirtip, herhangi bir hizmet alamadığını ifade ettiği Devlet Su İşleri´ne (DSİ) bağlı Gediz Sulama Birliği´nin ´su kullanım parası´ adı altında haksız ücret talep ettiği gerekçesiyle yargıya başvurduğunu söyledi.
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
DÜNYANIN EN GÜVENLİ ŞEHİRLERİ BELLİ OLDU
GÜNDEM - 2018 yılının ilk yarısının güncel verilerine bakıldığında, dünyanın en güvenli şehri Birleşik Arap Emirlikleri´nin başkenti Abu Dabi oldu.
ANKARALILAR´IN YÜZDE 70´İ ŞEHİRDEKİ YEŞİL ALANDAN MEMNUN
ANKARALILAR´IN YÜZDE 70´İ ŞEHİRDEKİ YEŞİL ALANDAN MEMNUN
Dünya üzerindeki 109 farklı şehir baz alınarak yapılan araştırmaya göre, Türkiye´den Ankaralılar´ın yüzde 70´inin şehirdeki yeşil alanlardan memnun olduğu görüldü.
AK Parti teklif verdi! Trafikte yeni cezalar geliyor…
AK Parti teklif verdi! Trafikte yeni cezalar geliyor…
Teklife göre; Trafikte çakar ışık kullananlar 1002 lira para cezası ödeyecek. Aynı suçu tekrar edenler trafikten men edilecek. Kırmızı ışık ihlali halinde 235 TL ceza ödenecek.
Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı´ndan 15 Ekim uyarısı
Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı´ndan 15 Ekim uyarısı
Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı´ndan açıklalamaya göre 7143 Sayılı Yapılandırma kanunu kapsamında vergi alacaklarının ilk taksitinin 15 Ekim Pazartesi gününe uzatıldığı uyarısında bulunuldu.
Büyükşehir´den Türkeş, Ecevit ve Demirel´e Vefa
Büyükşehir´den Türkeş, Ecevit ve Demirel´e Vefa
MANİSA Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı´nda Türkiye Cumhuriyeti´ne önemli hizmetler vermiş ve Türk siyaset tarihine damga vurmuş eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, eski Başbakan Bülent Ecevit ve Milliyetçi Hareket Partisi´nin merhum Genel Başkanı Alparslan Türkeş´in isimlerinin Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Manisa´ya kazandırılan Turgutlu, Salihli ve Alaşehir kavşaklarına verilmesi oybirliğiyle kabul edildi.
Türkkan, “ Hedefim Dünya Standartlarında Bir Sporcu Olmak”
Türkkan, “ Hedefim Dünya Standartlarında Bir Sporcu Olmak”
Yunanistan´da yapılan Gençler Kadetler Avrupa Şampiyonası´nda Makaralı Yay Genç Erkek Takımı´yla Avrupa şampiyonluğu sevinci yaşayan Manisa Büyükşehir Belediyespor´un milli okçusu Caner Türkkan, okçuluk sporuna nasıl başladığını, bundan sonraki hedeflerini anlattı.
EN FAZLA TRAKTÖR VE PULLUĞA SAHİP OLAN İL MANİSA´DIR
EN FAZLA TRAKTÖR VE PULLUĞA SAHİP OLAN İL MANİSA´DIR
Etkin tarımsal üretim politikalarının geliştirilmesinde, uygulanmasında ve kontrolünde ihtiyaç duyulan sağlıklı ve ayrıntılı tarım bilgileri idari kayıtlardan ve tarım sayımlarından elde edilmektedir.
AK Parti İlçe Teşkilatı´ndan Aşure Hayrı
AK Parti İlçe Teşkilatı´ndan Aşure Hayrı
AK Parti Saruhanlı İlçe Teşkilatı Muharrem ayı dolayısıyla Belediye Kültür Merkezi Binasının önünde hazırladıkları aşureyi vatandaşlara dağıttı.
DOLAR
5.6134
EURO
6.4316
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
2007 Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde askeri birliği düzenlenen silahlı saldırı sonucu 12 askerimizin şehit düştüğü terör saldırılarını protesto eden Saruhanlı`da ki esnaf ve işyeri sahipleri, dükkânlarını Türk bayrakları ile donattı.
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..

Hz. Muhammed
* Çok fazla yerseniz, duyma kaliteniz düşer.

İlginç Bilgiler
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg