CHP´Lİ ÖZEL: BAKANLAR ARTIK MİLLETİN İŞİNE BAKMIYOR, CUMHURBAŞKANININ AĞZINA BAKIYOR
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yeni yasama yılıyla birlikte içtüzük değişikliğinin gündemde olduğunu belirterek, “Tek adam rejimini tahkim edecek, meclisi daha da güçsüzleştirecek, meclisi yürütmenin denetimine sokacak bir yaklaşıma hayır diyoruz. Bakanlar meclise gelmemelidir çünkü atanmışlardır. Bakanlar artık halkın, milletin işine bakmıyor, cumhurbaşkanının ağzına bakıyor” dedi.
Tarih: 26.9.2018 12:23:06

MANİSA - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yeni yasama yılıyla birlikte içtüzük değişikliğinin gündemde olduğunu belirterek, “Tek adam rejimini tahkim edecek, meclisi daha da güçsüzleştirecek, meclisi yürütmenin denetimine sokacak bir yaklaşıma hayır diyoruz. Bakanlar meclise gelmemelidir çünkü atanmışlardır. Bakanlar artık halkın, milletin işine bakmıyor, cumhurbaşkanının ağzına bakıyor” dedi. Özel, MHP´nin af teklifine ilişkin olarak da, “Her dediğinizi yaptığınız AKP, sizin bir dediğinizi bile neden yapmıyor? Türkiye´yi en büyük cezaevine çevirmiş olan ve dünyanın en yüksek tutukluluk oranıyla muhatap eden Adalet ve Kalkınma Partisi, ortağının teklifine ne diyor, bunu görmek gerekiyor” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKI´NIN BÜYÜK ORTAĞI NE DİYOR

CHP´li Özel, CNN Türk´te katıldığı programda MHP´nin af teklifi, içtüzük çalışmaları ve yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özel, MHP´nin af teklifine ilişkin olarak, “Partimiz bu konuda bir çalışma yürütüyor. İlk değerlendirmelerimiz, bu teklifin af niteliğinde olduğu ve nitelikli çoğunlukla geçmesi gerektiği yönünde. Geçmiş dönemlerde Rahşan affı olarak nitelendirilen af da Meclis´te benzer yöntemle yasalaşmıştı. Ardından 224 tane mahkeme, Anayasa Mahkemesi´ne, düzenlemenin anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu yönünde başvuruda bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi´nin yaptığı düzenlemelerden sonra affın kapsamı genişlemiş, toplumda infiale dönüşmüştü” ifadesini kullandı. Özel, “Bu affa o çok kutsadıkları Cumhur İttifakı´nın büyük ortağı ne diyor. Bir, onu duymak gerekir. MHP teklifi sundu. İlk konuşması gereken parti AKP´dir. Biz CHP olarak grup başkanvekilleri ve partinin hukukçu milletvekillerinden bir komisyon oluşturduk. Bu komisyon bir teknik çalışma yapacak. Bu bir af düzenlemesi midir yoksa MHP´nin ifade ettiği gibi değerlendirilebilir mi, bakmak lazım. Bu böyle yasalaşırsa ne sonuçlar doğurur, ona bakmak lazım. Görevimiz halkın ihtiyaç ve isteklerine uygun yasama faaliyetlerinde bulunmak. Af toplumsal talebe dönüşmüş müdür? Serbest bırakılacaklarla ilgili teklif edenin hassasiyetlerine göre kriterler konuluyor ama anayasanın eşitlik ilkesine göre bakıldığında ne olacak? Kimlerin salındığını saydığınızda, ilk başta 50 bine yakın uyuşturucudan dolayı içeride olanlar var. Bu mahkumları ıslah edebildik mi? Çıktıklarında tekrar okul önlerinde çocuklarımızı zehirleyecek mekanizmanın elemanları haline mi dönüştürecekler yoksa biz bunları topluma kazandırabildik mi? Bunların hepsinin analiz edilmesi lazım. CHP olarak affa, ceza indirimine kategorik olarak karşı değiliz. Özellikle bir hatadan dolayı cezaevinde yatan kişilerin ailelerini anlamamak ve o talebi görmezden gelmek mümkün değil. MHP´ye şunu sorarlar: Her dediğinizi yaptığınız AKP, sizin bir dediğinizi bile neden yapmıyor? Bu konuda önce bir AKP tavrını netleştirsin, biz bu konuyu toplumsal sorumluluğumuzla analiz edeceğiz. Konu hassastır, istismar etmemek lazım” diye konuştu. Özel, “Burada erken konuşması gereken birisi var. Bu Türkiye´yi en büyük cezaevine çevirmiş olan ve dünyanın en yüksek tutukluluk oranıyla muhatap eden Adalet ve Kalkınma Partisi, ortağının teklifine ne diyor, bunu görmek gerekiyor” dedi. Özel, içtüzük düzenlemesine ilişkin olarak şunları kaydetti:

BAKANLAR HALKIN İŞİNE DEĞİL CUMHURBAŞKANININ AĞZINA BAKIYOR

“Bu konuda netleşmiş bir tutumumuz var. Rejimin kendisine kasteden bir anayasa değişikliği ve ona uygun bir seçim yapıldı. 24 Haziran´dan beri iki şey görüldü. Bu yeni rejim ekonomiye iyi gelmedi. Ne dolar ne faiz ne işsizlik ne enflasyon yönetilemiyor. Bu yeni rejim dış politikaya iyi gelmedi. Dış politikadaki tek adam anlayışının yansımaları, ülkeyi zor duruma düşürüyor. Cumhurbaşkanı, bir yerin emiriymiş gibi, şeyhiymiş gibi bir ülkenin devlet başkanıyla görüşüp sonra damadını oraya gönderiyor. Kendi getirdikleri rejimi, tartışmalı hale getirecek bir adım atıyorlar. Anayasa görüşülürken bakanlara sözlü soru niye soramıyoruz demiştik, bakanlar meclise gelmeyecek demişlerdi. İçtüzük taslaklarında bakanların komisyonlara katılması ve görüş bildirmesi var. Ama bu bakan, o bakan değil ki! Eskiden meclisin içinden çıkan bir hükümet sistemi vardı ama şimdi bu bakanlar teknisyen. O bakan kim oluyor da milletin seçtiği vekilin teklifine katılıp katılmadığını söylüyor. Bakan seçilmiş biri değil, atanmış biri. Kendi yarattıkları sistem, aslında bir meşruiyet krizi yaratıyor. Şimdi seçmen demez mi, ‘Ben buna oy vermedim, hani katı kuvvetler ayrılığı vardı, hani güçlü meclis olacaktı, sen beni kandırdın´ diye. Hibrit bir sistem inşasına sıcak bakmıyoruz. Bu sistemin Türkiye´ye uygun olmadığını herkes itiraf ediyor. AKP gelecek ve ‘Biz büyük bir hata yaptık´ diyecek. 600 milletvekilinin 400´ü evet diyorsa bu hataların tamamı ayıklanabilir. Parlamenter sistemden dönmenin ağır bedelinden vazgeçeceklerse, gelirler bütün partilerle birlikte güçlü bir meclis inşa ederler. Gemiyi karaya oturttular. Bizim referandumda verdiğimiz ‘hayır´, memleketin ne kadar hayrınaymış, şimdi anlaşılıyor. Bu içtüzük meselesini bütün partilerin eşit katılımıyla değerlendirmemiz gerekiyor. Tek adam rejimini tahkim edecek, meclisi daha da güçsüzleştirecek, meclisi yürütmenin denetimine sokacak bir yaklaşıma hayır diyoruz. Bakanlar meclise gelmemelidir çünkü atanmışlardır. Bütçe sunumu olacaksa ve bu tek kişilik hükümet sistemiyse, o tek kişi gelecek bütçesini sunacak. Bakanlar artık halkın, milletin işine bakmıyor, cumhurbaşkanının ağzına bakıyor. Bakanlar teknisyense, milletin vekilinin teknisyenle işi ne.”

YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALKAR

Özel, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili olarak, “Yerel seçimleri çok önemsiyoruz. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Ankara ve İstanbul´u kaybettik, yeniden ayağa kalkacaksak İstanbul ve Ankara´yı almadan olmaz. Etkin bir şekilde hazırlanıyoruz. İttifak talebinde ve telaşında değiliz. Olanları görüyoruz. CHP, gerek referandum sonuçları, gerek seçim sonuçlarını analiz ettiğinde güçlü, heyecan yaratacak adaylarla İstanbul ve Ankara´yı kazandığımızı görüyoruz. Hata yapma lüksümüz yok” diye konuştu.
Kaynak: Kardelen

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜKÜMET ÇİFTÇİYE BORÇLU
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜKÜMET ÇİFTÇİYE BORÇLU
Ülke çiftçisinin tarımsal desteklerden dolayı AKP Hükümetlerinden 155 milyar lira alacağı olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU ekonomik kriz ortamında tarıma ve çiftçiye daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyledi.
CHP´Lİ ÖZEL´İN SORUSUNA YANIT: “KAMUDA İLK KEZ OKULLARDAKİ TEHLİKELİ EKİPMANLARIN KONTROLÜ İÇİN 120 UZMAN YETKİLENDİRİLDİ”
CHP´Lİ ÖZEL´İN SORUSUNA YANIT: “KAMUDA İLK KEZ OKULLARDAKİ TEHLİKELİ EKİPMANLARIN KONTROLÜ İÇİN 120 UZMAN YETKİLENDİRİLDİ”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel´in Manisa´da 8 yaşındaki Muharrem Ege Öztürk´ün kale direğinin antrenman sırasında devrilmesi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından spor alanlarında ve okullarda meydana gelen kazaları ve alınan önlemlere ilişkin soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul ve kurumlarda her türlü tehlikeli makine, alet, tesis, tesisat ve iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri için kamuda ilk kez 120 Periyodik Kontrol Uzmanı´nın yetkilendirildiğini bildirdi.
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU SORDU  İlçelere Doğalgaz Ne Zaman Gelecek?
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU SORDU İlçelere Doğalgaz Ne Zaman Gelecek?
Manisa´nın ilçelerinin doğalgaz sorununu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ilçelere hala neden doğalgaz gelmediğini sordu.
CHP´li Özel, Kışladaki Zehirlenmeyi Meclis Gündemine Taşıdı
CHP´li Özel, Kışladaki Zehirlenmeyi Meclis Gündemine Taşıdı
CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, 16 Kasım´da Manisa 1. Komando Eğitim ve Tugay Komutanlığı Albay Mehmet Arif Seyhun Kışlası´nda görev yapan askerlerin yedikleri yemekten zehirlenmesini, Meclis gündemine taşıdı.
CHP´Lİ ÖZEL, SAĞLIK KOMİSYONU´NDA KONUŞTU  “5´İNCİ MADDE BİR İNTİKAM MADDESİ”
CHP´Lİ ÖZEL, SAĞLIK KOMİSYONU´NDA KONUŞTU “5´İNCİ MADDE BİR İNTİKAM MADDESİ”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sağlık Komisyonu´nda görüşülen kanun teklifinin 5´inci maddesine ilişkin olarak, “Şimdi, maddenin kendisi aslında bir intikam maddesi, bir başa buyrukluk maddesi, bir kaba güç kullanma maddesi. Uluslararası alanda meşruiyetinizi tartışmaya açmayacaksınız. Yurt içinde de tartıştırmayacaksınız çünkü meşruiyet uçağın gölgesinden hızlı, indiğiniz havaalanına gelip sizi peşinizden takip eden bir lekedir. Bir deli Trump´a istediği papazı vermekle çözülebilecek bir iş değil meşruiyet tartışması, bu başka bir tartışma. Bunu öyle bir deliyi ikna ederek, bir deliye istediğini vererek, bir şirketle anlaşarak çözemezsiniz. Diş macunundan çıkan tüp gibidir meşruiyet tartışması. Bu ülkeyi çöküşe götürüyorsunuz. Bu ülkenin çöküşe gitmemesinin yolu hukuka sarılmaktır” diye konuştu.
BAKIRLIOĞLU DEMİRCİ-SINDIRGI YOLUNU SORDU
BAKIRLIOĞLU DEMİRCİ-SINDIRGI YOLUNU SORDU
Manisa´ya en uzak ilçe olan Demirci´nin bozuk yollarını Meclis gündemine getirmeye devam eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; Demirci- Sındırgı yolunun neden yapılmadığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanına sordu.
CHP´Lİ ÖZEL MECLİS KÜRSÜSÜNDEN OSMAN KAVALA´NIN MEKTUBUNU OKUDU  “KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU´NA KARŞI ÖLÜ TAKLİDİ YAPAN BİR İDARE VAR”
CHP´Lİ ÖZEL MECLİS KÜRSÜSÜNDEN OSMAN KAVALA´NIN MEKTUBUNU OKUDU “KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU´NA KARŞI ÖLÜ TAKLİDİ YAPAN BİR İDARE VAR”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kamu Denetçiliği Kurumu´nun 2017 yılı raporunun görüşmeleri sırasında 1 yıldır hakkındaki iddianame yazılmadan cezaevinde tutulan Osman Kavala´nın durumunu gündeme getirdi.
CHP´Lİ ÖZEL, ÖLÜMLERİN YAŞANDIĞI HEMZEMİN GEÇİTİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP´Lİ ÖZEL, ÖLÜMLERİN YAŞANDIĞI HEMZEMİN GEÇİTİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yunusemre ilçesinde bulunan Barbaros Mahallesi´ndeki hemzemin geçitte ölümlü kazaların yaşanmasını TBMM gündemine taşıdı.
ÖZEL: YEREL SEÇİMLERİ KAZANDIĞIMIZ NOKTADA TÜRKİYE´DE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK
ÖZEL: YEREL SEÇİMLERİ KAZANDIĞIMIZ NOKTADA TÜRKİYE´DE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin olarak, “İstanbul ve Ankara´yı kazanarak, yeniden moral bulacağız. Yerel seçimi kazandığımız noktada Türkiye´de çok şey değişecek. Dünya demokrasileri artık merkezi değil yerel yönetimler üzerinden şekilleniyor. Yerellerdeki güçle, geneldeki iktidarı dengeleyen bir kurguyu bundan sonra hep beraber yaşayacağız” dedi.
CUMHURBAŞKANI MAAŞINA ZAM YAPILMASIN
CUMHURBAŞKANI MAAŞINA ZAM YAPILMASIN
Bütçe yapma yetkisini alan Cumhurbaşkanının, kendi hazırladığı bütçe ile kendi maşına % 26 zam yapacağı ortaya çıktı.
CHP´Lİ ÖZEL: MHP, VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAMANIN BEDELİNİ GÖRECEKTİR
CHP´Lİ ÖZEL: MHP, VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAMANIN BEDELİNİ GÖRECEKTİR
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek amacıyla Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu´nda yapılan oylamada MHP´nin tavır değişikliğine ilişkin olarak, “Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözümü için önemli bir adımda MHP, U dönüşü yapmış oldu. Siyasi açıdan MHP, verdiği sözü tutmamış oldu. Bunun bedelini seçmeni ve EYT´liler arasında görecektir. Emeklilikte yaşa takılanlar, dostunu düşmanını görmüş oldu” diye konuştu.
CHP İlçe Başkanı Aysun Avcı Oldu
CHP İlçe Başkanı Aysun Avcı Oldu
Zeki Bilgin´nin Belediye başkan aday adayı olmasıyla boşalan Cumhuriyet Halk Partisi Saruhanlı İlçe Başkanlığına Aysun Avcı getirildi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
* Orman yangınları yokuş yukarı daha hızlı yayılır.

Orman yangınları
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Mayonez Hazırlama Mayonez hazırlarken eğer sos kesilirse, bir yumurta sarısını 2-3 damla sirke ile çırpın ve yeterli miktarda zeytinyağı ile koyulaştırın. Bu karışımı kesilen sosa çırparak yedirin.

Mayonez Hazırlama
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg