CHP´Lİ ÖZEL, MANİSA KİTAP FUARINDAN DESTEĞİN ÇEKİLMESİNİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
ÖZEL´DEN BAKAN SELÇUK´A: ÖĞRENCİLERİN KİTABA ERİŞEBİLMESİ İÇİN BAKANLIĞINIZ FUARA DESTEK VERECEK Mİ?
Tarih: 1.10.2018 10:33:13

MANİSA - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa Kitap Fuarı´nın 2´ncisine yönelik Manisa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde verilen desteğin, fuar katılımcıları gerekçe gösterilerek fuardan birkaç gün önce çekilmesine tepki göstererek, konuyu TBMM gündemine taşıdı. “Bir kitap fuarının rahatsız edici bulunması 21´inci yüzyılda kabul edilemez” diyen Özel, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a, “Fuara verilen desteğin geri çekilmesinin ardından öğrencilerin kitaba erişimini kolaylaştırmak adına, fuarın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmesi ve olanağı olmayan öğrencilerin fuara katılabilmesi için bir bakanlığınız talimatlarıyla yeni bir organizasyon yapılması düşünülmekte midir?” sorusunu yöneltti.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Manisa Kitap Fuarı´nı verileceği açıklanan desteğin geri çekilmesi ve bu süre içinde yapılan açıklamaları TBMM gündemine taşıdı. Özel, şunları kaydetti:

VERİLEN DESTEK WHATSAPP MESAJIYLA GERİ ÇEKİLDİ

“Manisa Kitap Fuarı´nın 2´ncisinin 28 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında Manisa Fuar Merkezi´nde gerçekleştirileceği belirtilmiştir. 104 yayınevinin katılacağı açıklanan Manisa Kitap Fuarı´nda 10 gün boyunca söyleşiler, konferanslar, şiir ve türkü dinletilerinin yanı sıra 100 yazarın kendi kitaplarını imzalayarak okurlarıyla buluştuğu bir takvim planlanmıştır. Manisa Valiliği´nin 3 Eylül 2018 tarihli onayı doğrultusunda, il genelinde öğrenim gören ilk ve orta öğrenim öğrencilerinin, öğretmenleri gözetiminde Manisa Büyükşehir Belediyesi´ne ait araçlarla fuara taşınması noktasında il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin koordine edileceği, fuarı gerçekleştiren firmaya iletilmiştir. Fuar başlamadan birkaç gün önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından fuardan desteklerinin çekildiği ilgili firmaya aktarılmış, okul müdürleri de bir WhatsApp mesajıyla bilgilendirilmiştir. Okul müdürlerine gönderilen mesajda, fuarda farklı maksatların gözetiliyor olduğu iddia edilmiş, “tek taraflı bir boyut”un öne çıkartıldığı ileri sürülerek, fuara öğrenci götürülmemesi istenmiştir.

KATILIMCI LİSTESİ GEREKÇE OLUŞTURDU İDDİASI

Öğrencilerin fuara götürülebilmesi için Valilik tarafından verilen onayın ardından Manisa Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Ticaret Odası´nın bütçe ayırarak otobüs tahsis ettiği belirtilmektedir. Ancak Manisa´nın merkez ilçelerinden olan Yunusemre Belediyesi´nden bir bürokratın benzer bir talep için yapılan görüşme sırasında katılımcı listesini gördükten sonra, Milli Eğitim Müdürlüğü´nü arayarak, bu listeye onay verilmemesi telkininde bulunduğu, bunun üzerine desteğin çekildiği iddia edilmektedir.”

İDDİALAR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI MI?

Özel, önergesinde, “Manisa Kitap Fuarı´na öğrencilerin götürülmesi yönünde yapılan organizasyon ve valilik onayı, fuara birkaç gün kala neden iptal edilmiştir? Farklı yelpazelerden 104 yayınevinin katılacağı ve 100 yazarın imza günü düzenleyeceği fuardan desteğin çekilmesi ve örencilerin katılımının engellenmesinde, katılan yayınevi ve yazarların gerekçe gösterildiği iddia edilmektedir. Hangi yayınevi ve hangi yazarlar rahatsız edici bulunmuştur? Okul müdürlerine gönderilen bir mesajda fuarda farklı maksatların gözetildiği belirtilmektedir. Valilik ve milli eğitim bürokratları fuarda nasıl bir maksat gözetildiğini tespit etmiştir? Bir kitap fuarının rahatsız edici bulunması 21´inci yüzyılda kabul edilemez. Bu noktada, kitapları ayıran ve yazarlarının görüşlerine göre tasnifleyen bu yaklaşıma yönelik olarak bakanlığınız bünyesinde idari bir soruşturma açılmış mıdır? Basına ve kamuoyuna yansıyan İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nden gönderilen bu mesajların ardından il ve ilçe milli eğitim müdürleri başta olmak üzere ilgili bürokratlar görevden alınacak mıdır? Öğrencilerin fuara götürülmesinin istenmemesine yönelik gönderilen mesajın ardından, fuara öğrencilerini götüren öğretmenler hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nce soruşturma açılmış mıdır? Fuara verilen desteğin geri çekilmesinin ardından öğrencilerin kitaba erişimini kolaylaştırmak adına, fuarın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmesi ve olanağı olmayan öğrencilerin fuara katılabilmesi için bir bakanlığınız talimatlarıyla yeni bir organizasyon yapılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜKÜMET ÇİFTÇİYE BORÇLU
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ HÜKÜMET ÇİFTÇİYE BORÇLU
Ülke çiftçisinin tarımsal desteklerden dolayı AKP Hükümetlerinden 155 milyar lira alacağı olduğunu belirten CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi BAKIRLIOĞLU ekonomik kriz ortamında tarıma ve çiftçiye daha fazla destek verilmesi gerektiğini söyledi.
CHP´Lİ ÖZEL´İN SORUSUNA YANIT: “KAMUDA İLK KEZ OKULLARDAKİ TEHLİKELİ EKİPMANLARIN KONTROLÜ İÇİN 120 UZMAN YETKİLENDİRİLDİ”
CHP´Lİ ÖZEL´İN SORUSUNA YANIT: “KAMUDA İLK KEZ OKULLARDAKİ TEHLİKELİ EKİPMANLARIN KONTROLÜ İÇİN 120 UZMAN YETKİLENDİRİLDİ”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel´in Manisa´da 8 yaşındaki Muharrem Ege Öztürk´ün kale direğinin antrenman sırasında devrilmesi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından spor alanlarında ve okullarda meydana gelen kazaları ve alınan önlemlere ilişkin soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul ve kurumlarda her türlü tehlikeli makine, alet, tesis, tesisat ve iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri için kamuda ilk kez 120 Periyodik Kontrol Uzmanı´nın yetkilendirildiğini bildirdi.
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU SORDU  İlçelere Doğalgaz Ne Zaman Gelecek?
AHMET VEHBİ BAKIRLIOĞLU SORDU İlçelere Doğalgaz Ne Zaman Gelecek?
Manisa´nın ilçelerinin doğalgaz sorununu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ilçelere hala neden doğalgaz gelmediğini sordu.
CHP´li Özel, Kışladaki Zehirlenmeyi Meclis Gündemine Taşıdı
CHP´li Özel, Kışladaki Zehirlenmeyi Meclis Gündemine Taşıdı
CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, 16 Kasım´da Manisa 1. Komando Eğitim ve Tugay Komutanlığı Albay Mehmet Arif Seyhun Kışlası´nda görev yapan askerlerin yedikleri yemekten zehirlenmesini, Meclis gündemine taşıdı.
CHP´Lİ ÖZEL, SAĞLIK KOMİSYONU´NDA KONUŞTU  “5´İNCİ MADDE BİR İNTİKAM MADDESİ”
CHP´Lİ ÖZEL, SAĞLIK KOMİSYONU´NDA KONUŞTU “5´İNCİ MADDE BİR İNTİKAM MADDESİ”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Sağlık Komisyonu´nda görüşülen kanun teklifinin 5´inci maddesine ilişkin olarak, “Şimdi, maddenin kendisi aslında bir intikam maddesi, bir başa buyrukluk maddesi, bir kaba güç kullanma maddesi. Uluslararası alanda meşruiyetinizi tartışmaya açmayacaksınız. Yurt içinde de tartıştırmayacaksınız çünkü meşruiyet uçağın gölgesinden hızlı, indiğiniz havaalanına gelip sizi peşinizden takip eden bir lekedir. Bir deli Trump´a istediği papazı vermekle çözülebilecek bir iş değil meşruiyet tartışması, bu başka bir tartışma. Bunu öyle bir deliyi ikna ederek, bir deliye istediğini vererek, bir şirketle anlaşarak çözemezsiniz. Diş macunundan çıkan tüp gibidir meşruiyet tartışması. Bu ülkeyi çöküşe götürüyorsunuz. Bu ülkenin çöküşe gitmemesinin yolu hukuka sarılmaktır” diye konuştu.
BAKIRLIOĞLU DEMİRCİ-SINDIRGI YOLUNU SORDU
BAKIRLIOĞLU DEMİRCİ-SINDIRGI YOLUNU SORDU
Manisa´ya en uzak ilçe olan Demirci´nin bozuk yollarını Meclis gündemine getirmeye devam eden CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; Demirci- Sındırgı yolunun neden yapılmadığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanına sordu.
CHP´Lİ ÖZEL MECLİS KÜRSÜSÜNDEN OSMAN KAVALA´NIN MEKTUBUNU OKUDU  “KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU´NA KARŞI ÖLÜ TAKLİDİ YAPAN BİR İDARE VAR”
CHP´Lİ ÖZEL MECLİS KÜRSÜSÜNDEN OSMAN KAVALA´NIN MEKTUBUNU OKUDU “KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU´NA KARŞI ÖLÜ TAKLİDİ YAPAN BİR İDARE VAR”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kamu Denetçiliği Kurumu´nun 2017 yılı raporunun görüşmeleri sırasında 1 yıldır hakkındaki iddianame yazılmadan cezaevinde tutulan Osman Kavala´nın durumunu gündeme getirdi.
CHP´Lİ ÖZEL, ÖLÜMLERİN YAŞANDIĞI HEMZEMİN GEÇİTİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP´Lİ ÖZEL, ÖLÜMLERİN YAŞANDIĞI HEMZEMİN GEÇİTİ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yunusemre ilçesinde bulunan Barbaros Mahallesi´ndeki hemzemin geçitte ölümlü kazaların yaşanmasını TBMM gündemine taşıdı.
ÖZEL: YEREL SEÇİMLERİ KAZANDIĞIMIZ NOKTADA TÜRKİYE´DE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK
ÖZEL: YEREL SEÇİMLERİ KAZANDIĞIMIZ NOKTADA TÜRKİYE´DE ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin olarak, “İstanbul ve Ankara´yı kazanarak, yeniden moral bulacağız. Yerel seçimi kazandığımız noktada Türkiye´de çok şey değişecek. Dünya demokrasileri artık merkezi değil yerel yönetimler üzerinden şekilleniyor. Yerellerdeki güçle, geneldeki iktidarı dengeleyen bir kurguyu bundan sonra hep beraber yaşayacağız” dedi.
CUMHURBAŞKANI MAAŞINA ZAM YAPILMASIN
CUMHURBAŞKANI MAAŞINA ZAM YAPILMASIN
Bütçe yapma yetkisini alan Cumhurbaşkanının, kendi hazırladığı bütçe ile kendi maşına % 26 zam yapacağı ortaya çıktı.
CHP´Lİ ÖZEL: MHP, VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAMANIN BEDELİNİ GÖRECEKTİR
CHP´Lİ ÖZEL: MHP, VERDİĞİ SÖZÜ TUTMAMANIN BEDELİNİ GÖRECEKTİR
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek amacıyla Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu´nda yapılan oylamada MHP´nin tavır değişikliğine ilişkin olarak, “Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun çözümü için önemli bir adımda MHP, U dönüşü yapmış oldu. Siyasi açıdan MHP, verdiği sözü tutmamış oldu. Bunun bedelini seçmeni ve EYT´liler arasında görecektir. Emeklilikte yaşa takılanlar, dostunu düşmanını görmüş oldu” diye konuştu.
CHP İlçe Başkanı Aysun Avcı Oldu
CHP İlçe Başkanı Aysun Avcı Oldu
Zeki Bilgin´nin Belediye başkan aday adayı olmasıyla boşalan Cumhuriyet Halk Partisi Saruhanlı İlçe Başkanlığına Aysun Avcı getirildi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol…

Hacı Bektaşı Veli
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg