HAMİLELİK LEKELERİ VE ÇATLAKLARA KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALIN
Hamilelik dönemi vücutta hormonal ve fiziksel değişiklikler nedeniyle çeşitli kozmetik problemleri beraberinde getirebiliyor.
Tarih: 25.10.2016 08:34:51

HAMİLELİK - Hamilelik dönemi vücutta hormonal ve fiziksel değişiklikler nedeniyle çeşitli kozmetik problemleri beraberinde getirebiliyor. Bu sorunların başında cilt lekeleri ve cilt çatlakları yer alıyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü´nden Uz. Dr. Makbule Dündar, hamilelik döneminde cilt sağlığını korumak için önerilerde bulundu. 

Hamilelikte de cildinizi güneşten koruyun

Bazı hamilelik hormonlarının vücutta melanin üretimini artıran yan etkileri bulunmaktadır. Cilt bu artışa uyum sağlayamadığı takdirde vücutta daha fazla melanin salgılanır ve lekeler oluşur. Hamilelikte cilt lekeleri gebeliğin ilk aylarından itibaren başlayıp yüz, meme ve karın bölgesinde görülebilir. Özellikle açık tenli kadınlarda daha fazla görülen cilt lekeleri erken dönemde tedavi edilmedi takdirde kalıcı izler bırakabilir. Güneş ışığının etkisiyle bu lekeler daha da belirginleşir. Hamilelik süresince güneşin zararlı ışınlarından korunurken, D vitamini sentezi için aşırıya kaçmadan güneşlenmelidir. Lekelerin artmasına neden olan güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu güneş koruyucular ve hamilelik süresinde cildi besleyen ürünler kullanmaktan geçmektedir.

Bulutlu havaya aldanmayın

Güneşin etkisini az gösterdiği kış aylarında daha hafif seyreden lekelenmeler yüzeysel olabildiği gibi cildin derin bölgelerine kadar işleyebilir. Yazın bulutlu havalarda bile güneşin ultraviyole ışınlarının bu lekeleri arttırabileceği unutulmamalıdır. Halk arasında gebelik maskesi olarak da bilinen cilt lekelerinin hamilelik döneminde artış göstermesinin nedenleri arasında progesteron düzeylerinde artış ile birlikte yumurtalık ve tiroit fonksiyonlarının bozulması yer almaktadır. Hamileliğin dışında doğum kontrol haplarını kullanılması, hormon replesman tedavisi de ciltte lekeler oluşmasına neden olabildiği bilinmelidir. 

Hamilelik lekelerinin rengine dikkat

Kloasma yani hamilelikle oluşan cilt lekelerinin tedavisinden önce kullanılan ilaçlar ya da mevcut hastalıklar sorgulanmalıdır. Lekelerin cildin yüzeyine yakınlığı ya da derinliği ile birlikte tipinin ortaya konulması tedavinin şeklini ve süresini belirleyebilir. Kahverengi görülen lekeler genellikle daha yüzeysel olurken, mavimsi ya da siyaha yakın lekeler cilt yüzeyinin daha derinlerine yerleşir. 

Leke için pratik tedavi yöntemleri

Hamilelik sürecinde oluşan lekeler, bebek dünyaya geldikten sonra kaybolabilmektedir ancak geçmediği durumlarda çeşitli kozmetik uygulamalar önerilebilir. Hamilelik döneminde mutlaka bir dermatoloji uzmanı ile görüşülerek ciltteki değişiklikler ve tedavi yolları konusunda planlama yapılmalıdır. Uygulamalar cilt lekelerinin tipine bağlı olarak seçilmekte ve seans seans yapılmaktadır. Hafif lekelenme durumunda ve seans aralarında değişik renk açıcı madde içeren; (örn; glikolik asit, kojik asit, C vitamini, fitik asit, hydroquinone vs) kremler uygulandığı zaman mutlaka sabah güneş koruyucu (en az SPF 30 – SPF 50) kullanmak gereklidir. Yüzeysel lekeler renk açıcı kremler, lazer ve kimyasal peeling uygulamaları ile tamamen geçer, derin lekeler ise tamamen geçebilmekle birlikte bazen hafif şekilde kalabilir.

Tedaviye rağmen tekrarlayabilir

Hamilelik sürecinde ciltte çıkan lekeler inatçı olabileceği gibi sık sık tekrar da edebilirler. Özellikle güneşten korunmaya yönelik tedbirlerin ihmal edildiği durumlarda lekelerin tekrarladığı görülür. Hamilelik lekelerini tedavisi yavaş ilerleyebilir. Sabır gerektiren leke tedavisinde yumuşak yöntemler seçilmelidir. Agresif tedavi yöntemleri bazen ters etki yaparak lekelerin artmasına neden olabilir.

Cilt çatlaklarına modern dokunuşlar

Hamilelik döneminde oluşan cilt çatlakları gelişen teknoloji ile birlikte modern yöntemlerle kolayca tedavi edilebilmektedir. Cildimizde kollajen ve elastin bantlardaki kırılmalar sonucu ciltte çatlak görüntüsü ortaya çıkıyor. Cildimiz hamilelik döneminde kilo alımı ve vücudun genişlemesi ile birlikte bu sürece uyum sağlayamamakta ve çatlak görünümü ortaya çıkmaktadır. Karın, bel, meme bölgesi hatta kollar çatlakların en sık görüldüğü noktalardır. 

Çatlaklara karşı yağların gücünden faydalanın

Hamilelik öncesi ve süresinde cilde bol bol bitkisel yağlar sürülmelidir. Badem yağı, gül yağı ve çeşitli medikal yağlar hamileliğin 2. Üç aylık döneminden itibaren sürülmelidir. Bu dönemde bol su tüketimi ve sağlıklı beslenme de çok önemlidir.

Çatlak tedavisinde geç kalmayın

Çatlaklar erken dönemde kırmızı renklidir ve bu süreçte tedavi uygulandığında yüzde yüze yakın başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak 1 yıl içinde fildişi beyaz rengini alarak daha kalıcı hale gelir ve tedavisi de güçleşir. Son dönemde çatlak tedavisindeki en etkili yöntemleri fraksiyonel lazer tedavileridir.

Çatlak tedavisi emzirmeye engel değil

Fraksiyonel lazer uygulamasında cildin derinlerine inildiği için çok kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilir. Fraksiyonel lazer tedavisinde çatlak oluşumu yüzeysel ise çok derine inmeye de gerek kalmamaktadır. Cildin kimyasal madde olmaksızın soyulma işlemi olan dermabrazyon ve mezoterapi denilen cilt altına ilaçların enjekte edilmesi yöntemleriyle kombine olarak uygulanabilen fraksiyonel lazer tedavisi çok daha hızlı ve olumlu sonuç vermektedir. Lazer tedavileri doğumdan 2-3 ay sonra, annenin bebeği emzirme döneminde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Tedavi sonrası denize girilmemesi ve o bölgelerin güneşten korunması önemlidir.
Kaynak: Haber Merkezi

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hamilelik Döneminde Diş Tedavisi
Hamilelik Döneminde Diş Tedavisi
Hamilelik döneminde artan östrojen ve progesteron seviyeleri nedeniyle dişler üzerindeki bakteriyel plak birikiminin arttığını ve hamilelik döneminde bu plağın dişlerden uzaklaştırılmazsa diş etlerindekızarma, şişme ve kanama görülebileceğini söyledi.
Çalışan hamileler işe servisle gitmeli
Çalışan hamileler işe servisle gitmeli
Yüksek tempolu ve çok yorucu bir işi olmayan anne adayları, gebeliklerinin son haftalarına kadar rahatlıkla çalışabilirler.
Günde yarım saatlik ufak şekerlemeler yapın
Günde yarım saatlik ufak şekerlemeler yapın
Hamilelik, hayatınızda sadece birkaç kez yaşayabileceğiniz en güzel dönem. Bu mucizevi dönem bazı zorlukları da beraberinde getiriyor.
HAMİLELİKTE KALİTELİ UYKUNUN ŞİFRELERİ ...
HAMİLELİKTE KALİTELİ UYKUNUN ŞİFRELERİ ...
sağlık - İnsan bedeni için en temel ihtiyaçlardan olan kaliteli uykunun hamileler için daha da fazla önem taşıdığını vurgulayan KadıköyŞifa Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Gökmen İyigün ; anne adaylarının rahat ve kaliteli bir uyku için yapmaları gerekenleri anlatıyor.
Gebelikte hipertiroide dikkat
Gebelikte hipertiroide dikkat
SAĞLIK - Uz. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, gebelik planlayan anne adayları için tiroid bezinin normal çalışmasının büyük önem taşıdığını belirterek, gebeliği olan kadınlarda tiroid bezinin muayene edilmesi ve gerekli incelemelerin yapılması gerektiği uyarısında bulundu.
Hamilelikte kilo kontrolü bebek için önemli
Hamilelikte kilo kontrolü bebek için önemli
SAĞLIK - Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Sema Erge, beslenmenin en önemli olduğu evrelerden biri olan gebelik döneminde doğru bilinen yanlışlar nedeniyle bebek ve annenin risk altında olduğunu söyledi.
Anne adaylarına yiyecek uyarısı
Anne adaylarına yiyecek uyarısı
HAMİLELİK - Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, hamilelik döneminde kadınlara sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durmaları yönünde uyarılarda bulunarak, bu ürünlerin anne karnındaki bebeklerde beyin hasarına yol açabileceğini söyledi.
Anne adaylarına seyahat uyarıları
Anne adaylarına seyahat uyarıları
HAMİLELİK - Gebelik, seyahat etme özgürlüğünü kısıtlayan bir süreç değildir. Aksine anne adaylarının yorucu aktivitelerden uzak kalıp dinlenerek, kendilerine vakit ayırabileceği bir fırsattır. Ancak sorunsuz bir yolculuk geçirebilmek için doktor önerilerine uymak çok önemlidir.
Gebelere yaz tatili önerileri
Gebelere yaz tatili önerileri
SAĞLIK - Acıbadem Eskişehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ceren Yıldız Eren gebelere çeşitli tatil önerilerinde bulundu.
SAĞLIK - Psikolog Barış Gürkaş, doğum sonrası değişen duygulara dikkat çekerek önerilerde bulundu.
SAĞLIK - Psikolog Barış Gürkaş, doğum sonrası değişen duygulara dikkat çekerek önerilerde bulundu.
Doğum sonrası değişen duygulara dikkat!
Anne adayları yogayla rahatlıyor
Anne adayları yogayla rahatlıyor
Hamilelik yogası, anne adaylarının rahat bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlayarak anne ve bebek sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak. - Şef Seattle

Şef Seattle
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg