Manisa´da Türk dilinin önemi konuşuldu
Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Manisa Şubesi, il genelindeki Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerini ağırladı.
Tarih: 7.1.2018 11:26:04

MANİSA – Türk Dili ve Edebiyatı Derneği (TDED) Manisa Şubesi tarafından 2017 yılının “Türkçe Dil Yılı” ilan edilmesi münasebetiyle düzenlenen programda Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri bir araya geldi. 
AK Parti Manisa Milletvekili, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şube Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ´ın öncülüğünde Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesince 2017 yılının Türkçe Dil Yılı ilan edilmesi münasebetiyle Manisa´da görev yapan Türkçe ve edebiyat öğretmenleri ile akademisyenlerin davetli olarak katıldığı Türkçe şiir ve manilerinin seslendirildiği program Manisa Öğretmenevinde gerçekleştirildi.
Canlı müzik eşliğinde verilen öğle yemeğinin ardından programın açılış konuşmasını yapan Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, “Türk dili bizim her şeyimiz. Kendimizi onunla ifade ediyoruz. İnsanlara onunla duygularımızı anlatıyoruz ve aktarıyoruz. Dolayısıyla böyle bir etkinliğin yapılması, dilin öneminin aslında Türkiye´de Türkçenin öneminin vurgulanması aslında biraz garip. Biz bu milletin müntesipleriyiz. Dilimiz Türkçe ama etrafımıza, sağımıza, solumuza baktığımızda maalesef özellikle 1900´lü yılların başından buyana teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte Türkçenin ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığını görüyoruz. İşyeri adları, bazen evlatlarımıza verdiğimiz isimler maalesef Türkçenin dışında bir etkiyle veriliyor. Eğer siz dilinizi korumak istiyorsanız bunu teknoloji üreterek de sağlamak zorundasınız. Örneğin en son yerli ve milli duruş çerçevesinde yerli ürünlerin üretilmesi kapsamında dedik ki ‘Kendi silahımızı kendimiz üretelim, kendi aracımızı kendimiz üretelim´ bir helikopter üretildi savunma sanayi müsteşarlığı organizasyonunda ve adı Atak oldu. Atak kelimesi bildiğim kadarıyla öz ve öz Türkçe bir kelime. Dolayısıyla eğer dilinizi teknoloji ile birlikte götürürseniz dünyaya hakim olursunuz” dedi.

"Büyük devletler kültürleriyle büyük devlet olur”
TDED olarak organizasyonu 2017 yılında yapmayı planladıklarını ancak bazı durumlardan dolayı programın 2018´in ilk günlerine denk geldiğini kaydeden derneğin Manisa Şube Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ise, “Türk dilini yaşatan, kimliğimizi yaşatan, bize nasıl ki ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır´ diyorsa şair, burayı vatanlaştıranlar da Türkçe ve dil öğretmenleridir. Ben irticalen konuşmayı seven birisiyim. Meclis kürsüsünde de böyleyim ve 16 yıllık AK Parti tarihinde en fazla meclis kürsüsüne çıkan bir milletvekiliyim. Orada da çok önemli konuşmaları da ben yaptım. Gerek Türkiye´nin sosyal meseleleri, gerekse Türkiye´nin siyasi meseleleriyle ilgili önemli konuşmalara imza attım. Baki kalan bu kubbede hoş bir seda olmaya çalıştım, gücüm yettiği kadar. Siyaseti sadece baraj yapmak, yol yapmak, köprü yapmak, okul yapmak, hastane yapmak olarak değerlendirmedim aynı zamanda onun içini doldurmak, kültürümüzü yani onun içerisindeki her şeyimizi oraları korumak adına, koruyucu olarak bulundurmak istedim. Barajlar yaparsınız, yollar yaparsınız, organize sanayi bölgeleri yaparsınız sonra oraları kendi insanınızdan korumak isterseniz PKK´dan, illegal örgütlerden korumaya çalışırsanız orada bir probleminiz var demektir. Ne kadar daha koruyacaksınız o sanayileri, fabrikaları, barajları? İşte bunları korumak için kültüre ihtiyacımız var. Edebiyata, sanata, piyese, şiire, hikayeye, folklorumuza, halk oyunlarımıza, bizim bindallılarımıza, al yazmalarımıza, asker uğurlamalarımıza, düğünlerimize ve bizim manilere ihtiyacımız var. Bunlar Türkiye´de ne kadar çok dillenirse televizyonlar veya sokak ne kadar çok kültürle hemhal olursa o zaman işte o barajları hiç kimseden korumazsınız. O nükleer tesisleri kimselerden korumazsınız. Bunu yapabilenler bahtiyar devletlerdir. Kültür aynı zamanda kriz çözebilme sanatıdır. Eğer büyük devletseniz büyük krizleri rahat çözersiniz. Büyük devletler de kültürleriyle büyük devlet olurlar” şeklinde konuştu.
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de, dilin ne sonradan yapılabilecek bir şey ne de bozulabilecek bir şey olduğuna vurgu yaparak, “Gerek kısa ama anlamlı açılış konuşmasını yapan değerli Milli Eğitim Müdür yardımcımız gerekse toplantının ev sahibi sıfatıyla yaptığı konuşmasıyla Milletvekilimiz Selçuk Özdağ, bugün bizi bir araya getiren ana temayla ilgili neredeyse söylenecek her şeyi söylediler. Bütün eksikliklerimize, ileride yapmamız gerekenlere, ufak tefek hatalara, ihmallere rağmen bu milletin ve dilin hizmetkarları olarak hepimiz adına sokakta, caddede, sınıflarda bu dili yapanların, yaşatanların bundan sonra zenginleştirecek olan insanlarımızla el ele, onlarla göz göze olan siz değerli öğretmen kardeşlerime hazır fırsat bulmuşken en sıcak, en samimi, en yürekten teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Hepinizin emeklerine sağlık. Sizlerle gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.
Programa Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, TDED Manisa Şube Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Manisa Cumhuriyet Bşsavcısı Ahmet Çiçekli, Manisa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fevzi Yüksel, Eğitim Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner, AK Parti Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç ve Manisa´nın 17 ilçesinden Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri ve akademisyenler katıldı.
Programa katılanlara dernek tarafından kitap ve Manisa ürünlerinden oluşan hediyeler takdim edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Manisa Türk dilinin önemi konuşuldu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SMTAL Öğrencilerinden Balıkesir Üniversitesi ve Eğitim ve Kültür Gezisi
SMTAL Öğrencilerinden Balıkesir Üniversitesi ve Eğitim ve Kültür Gezisi
Saruhanlı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi) öğrencileri Balıkesir Üniversitesi ve Ayvalık ilçesine kültürel gezi düzenlendi.
Saruhanlı´da Ahilik Haftası Törenle Kutlandı
Saruhanlı´da Ahilik Haftası Törenle Kutlandı
Saruhanlı İlçesinde, “Ahilik Haftası” düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
SARUHANLI BELEDİYESİ 12 MAHALLEYİ ÇANAKKALE´YE GÖTÜRDÜ
SARUHANLI BELEDİYESİ 12 MAHALLEYİ ÇANAKKALE´YE GÖTÜRDÜ
Saruhanlı Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında 4 ayda 12 mahalleyi Çanakkale´ye geziye götürdü.
SARUHANLI BELEDİYESİ 3 AYDA 9 MAHALLEYİ ÇANAKKALE´YE GÖTÜRDÜ
SARUHANLI BELEDİYESİ 3 AYDA 9 MAHALLEYİ ÇANAKKALE´YE GÖTÜRDÜ
Saruhanlı Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında 3 ayda 9 mahalleyi Çanakkale´ye geziye götürdü.
12. Altın Üzüm ve Kültür Festivali Başlıyor
12. Altın Üzüm ve Kültür Festivali Başlıyor
Türk Patent Enstitüsü tarafından “Üzümün Başkenti” olarak tescillenen Manisa´nın Saruhanlı İlçesinde Belediye tarafından düzenlenen “12. Altın Üzüm ve Kültür Festivali” 17-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
Saruhanlı Belediyesi, 3 mahalleyi daha Çanakkale´ye götürdü
Saruhanlı Belediyesi, 3 mahalleyi daha Çanakkale´ye götürdü
Saruhanlı Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında Gökçeköy, Aydınlar ve Şatırlar mahallelerini de Çanakkale´ye geziye götürdü.
Saruhanlı Belediyesinden Paşaköylü vatandaşlara Çanakkale gezisi
Saruhanlı Belediyesinden Paşaköylü vatandaşlara Çanakkale gezisi
Saruhanlı Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında Nuriye ve Çınaroba mahallelerinin ardından Paşaköy mahallesini de Çanakkale´ye geziye götürdü.
Antik kentteki 2 bin 800 yıllık su sistemi günümüze taş çıkartıyor
Antik kentteki 2 bin 800 yıllık su sistemi günümüze taş çıkartıyor
Aigai Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin: “Ben kenti ziyarete gelen belediye yetkililerine bunu örnek olarak veriyorum. Bu şehir inşa edilirken, önce alt yapısıyla planlanıyor ve öyle kuruluyor”
Salihli´de Rumeli şenliği
Salihli´de Rumeli şenliği
Salihli ilçesinde, Rumeli ve Balkan kültürünün en güzel örneklerinin yansıtıldığı coşkulu şölene binlerce vatandaş katıldı.
Saruhanlı Belediyesi´nden Çanakkale gezileri
Saruhanlı Belediyesi´nden Çanakkale gezileri
Saruhanlı Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında Nuriye Mahallesinin ardından Çınaroba Mahallesi sakinlerini de Çanakkale´ye götürdü.
Aigai´de Zeus Sunağı´nın izleri aranıyor
Aigai´de Zeus Sunağı´nın izleri aranıyor
Aigai Antik Kenti Kazı Başkanı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Yusuf Sezgin: “Kentin en önemli kutsal alanı aslında burası. Burada bir tapınağımız var, yüksek ihtimalle Athena Tapınağı olduğunu düşünüyoruz”
Saruhanlı Belediyesi´nden Nuriyeli Kadınlara Çanakkale Jesti
Saruhanlı Belediyesi´nden Nuriyeli Kadınlara Çanakkale Jesti
Saruhanlı Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinlikleri kapsamında Nuriye mahallesinin kadınlarını Çanakkale´ye geziye götürdü.
DOLAR
5.3052
EURO
5.9958
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak. - Şef Seattle

Şef Seattle
Kağıt parçalar ilk kez Çin `de kullanılmıştır.

Kağıt parçalar
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Yağlı Şişeler Nasıl Temizlenir? Önce deterjanla yıkayin. Sonra durulanan şişenin içine sodalı su koyarak sallamaya başlanır. Beş dakika kadar sallanan şişe çalkalanip bu sefer içine kahva telvesi ilave edilir. Bir süre bu sekilde sallanan şişe kısa bir zaman sonra yağlardan tamamen temizlenmiş duruma gelecektir.

Yağlı Şişeler Nasıl Temizlenir?
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg