Manisa´da üretildi bütün dünya peşinde
Manisa CBÜ Tekno Kent´te üretimi tamamlanan aküyle çalışan kaynak makinesi yoğun ilgi görüyor
Tarih: 31.10.2017 08:01:20

Manisa´da üretildi bütün dünya peşinde 
- Aküyle çalışan kaynak makinesi Manisa´da üretildi 
- Savunma sanayide askerlerin işini kolaylaştırması hedefleniyor 
- Manisa CBÜ Tekno Kent´te üretimi tamamlanan aküyle çalışan kaynak makinesi yoğun ilgi görüyor 

(Fotoğraflı) 

Aykut Yeniçağ 
MANİSA (İHA) - Manisa Celal Bayar Üniversitesi bünyesinde kurulan Tekno Kent´te özel bir firma tarafından aküye bağlanan ve düşük voltaj girişli inverter kaynak makinesinin dağıtımı için 6 ülkeyle şimdiden ön anlaşması yapıldı. 
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tekno Kent seri üretime geçecek ilk prototipini üretti. Tekno Kent bünyesinde ARGE çalışmalarını yürüten Mars Dyn Tech firması tarafından düşük voltajla jeneratöre ihtiyaç duymadan çalışan kaynak makinesi üretildi. Yeni bir teknoloji olmamasına rağmen dünyada böyle bir çalışmanın yapılmadığı kaynak makinesi iş sağlığı ve güvenliği gözetilerek tasarlandı. Kaynak makinesiyle birlikte -50 derece ile +50 derece sıcaklıkta, 1500 volta dayanıklı otomatik kaynak pensesi de geliştirildi. Kaynak makinesi düşük voltaj girişli olduğu için su altında da kullanıma uygun olarak tasarlandı. Makinenin ayrıca savunma sanayinde zorlu arazi şartlarında askerlerin kırılan bozulan teçhizatlarının da rahatlıkla yerinde onarılması da hedefleniyor.
Kaynak makinesinin tanıtım töreni ise Tekno Kentte gerçekleştirildi. Tanıtım töreninde konuşan Tekno Kent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, "Teknoloji geliştirme bölgesinin normal görevleri dışında bizim strateji olarak benimsediğimiz hususlardan birisi. Özellikle buradaki araştırma-geliştirme ve tasarım projeleri sonucunda seri üretime geçecek ürünlerin ortaya çıkmasıdır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi´nin bu tür ürünleri önümüzdeki aylarda ve yıllarda yaygın olarak ülke ekonomisine Manisa´ya kazandırılacaktır. Buradaki temel özelliğimiz seri üretimle sonuçlanacak ürünlerin ortaya çıkması konusundaki stratejimizin bölgemize ve Manisa´mıza birinci derecede katkısı direk ve endirek olarak istihdam oluşturmasıdır. Dolayısıyla bu çerçevede de ilk ürünümüzü sunmuş oluyoruz. Bu bizim gurur duyduğumuz ilk seri üretime tabi prototipi tamamlanmış ürünümüzdür. Manisa Teknoloji Geliştirme Bölgesi açısından bu üründe bir ilktir" dedi.

Zaman kaybını önleyecek
Geliştirilen kaynak makinesiyle teknik detayları anlatan Mars Dyn Tech firması kurucu ortağı Tamer Balkan, "Kaynak makinelerinin 12 ile 24 voltla çalışan tipi. Sahada, arazide, tarım sektöründe, askeri alanda, kamyonculuk ve tır sektöründe kırılan bozulan her hangi bir parça tamiri için şehre götürülmesi en az 1 günlük bir kayıptır. Bu tip bir ürün ekstra enerji kaynağına gerek kalmadan, sadece ağır iş makinelerinin, normal tarım makinelerinin sadece kendi akülerinden faydalanılarak kaynak akımını üretmektedir. Aküye bağladığınız takdirde motor rölantideyse motor çalıştığı sürece kaynak akımı alabiliyorsunuz. Bunun için geliştirilmiş çarpılmayı, yanmayı engelleyici özel silikon gövdeli bir torc da meydana çıkmıştır. İkisi bir arada bir üründür" dedi.

"İş güvenliği yasalarına uygun olarak üretildi"
Kaynak makinesinin insan sağlığına uygun ve iş güvenliği yasaları gözetilerek üretildiğini belirten Balkan, "Bu ürün ortaya çıktıktan sonra normal piyasada da bir talebinin olduğu gözlendi. Bunun da ticari olarak şu anda yurt dışı bağlantıları ve pazarlaması hazırlandı. Torcun ve makinenin ana özelliği iş güvenliği yasalarına uygun olarak üretilmiş olmasıdır. Kesinlikle bir çarpılma ve enerji kaçağı bulunmamaktadır. Açık devre gerilimi normalde 50 voltun altındadır. Bu da insan sağlığı için yeterli bir seviyededir" diye konuştu.
Balkan ayrıca makinenin 8 yıllık bir Ar-Ge sonucu ortaya çıktığını belirterek "Bu yaklaşık 8 senelik bir Ar-Ge sonucunda, buraya geldikten sonra da birikmiş Ar-Ge buranın olanaklarıyla 3 ay içerisinde hayata geçti" dedi.

Askeri kullanımlar için uygun olarak üretildi
Makinenin özellikle savunma sanayisinde kullanılmasıyla askeri anlamda pratiklik kazandıracağını kaydeden Balkan, "Kaynak makineleri kullanmak için ekstra bir jeneratör kullanmayı gerektiriyordu. Bu onu ortadan kaldırıyor. Hafif, toplam 9 kilogram ağırlığında. Her yere taşınabiliyor. Akünün olduğu her yerde suyun içinde dahil kaynak yapabiliyorsunuz. Çünkü aküden aldığı için herhangi bir elektrik çarpması gibi problemi yok. Savunma araçlarında da biliyorsunuz savaş sırasında ve ya intikal sırasında bozulabilecek kırılabilecek parçalar o birliği ve ya en azından 10 kişiyi geride bırakmak durumunda kalıyor. Ya da araç yedeği getirilmesi durumunda kalınıyor. Yol dar ise çok kısa sürede yolun açılmaması bir handikap. Bu makine sayesinde kırılan parça onarılarak yoldan çekilmesi ya da yürür hale getirilmesi açısından bir artı özellik" ifadelerini kullandı.
Makineyle ilgili olarak İspanya, Almanya, İtalya, İran, Fransa ve İngiltere olmak üzere 6 ülkede dağıtımı üstlenecek firmalarla ön anlaşmalarının yapıldığını dile getiren Balkan, "Umduğumuzdan fazlasını yurt dışından gördük. Şu anda makine için 6 yurtdışı ülkesiyle ön anlaşma yapıldı. Bu torc için de bütün dünya ilgileniyor. Alman merkezli Binzel firması yaklaşık 16 ülkeyle dağıtımını üstlenmek üzere. Onların da ön anlaşmalarını yapacağız. Aralık ayında seri üretime geçiliyor. Esasında bir teknoloji. Fakat önem verilmemiş bu dala. Diğer firmaların önem vermediği bir kısımda buluş gerçekleştirdik" diye konuştu.
Tarım sektöründe kullanılacak daha küçük boyutlarda bir modelinin de üretileceğini belirten Balkan, "Bu askeri tip en üst seviyede çıkarttığımız bir modelimizin boyutları. Bunun yarı boyutlarında sadece tarım sektörü için çıkartacağız. Onun da sunumu Antalya´da aralık ayında yapılacak tarım fuarında tanıtacağız" dedi.
Makinenin Aralık ayında seri üretime geçirilmesi bekleniyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Manisa üretildi bütün dünya peşinde
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AKILLI TELEFONLARI EN ÇOK FOTOĞRAF ÇEKMEK İÇİN KULLANIYORUZ
AKILLI TELEFONLARI EN ÇOK FOTOĞRAF ÇEKMEK İÇİN KULLANIYORUZ
Türkiye´de akıllı telefonların hangi amaçla kullanıldığı belli olurken, yüzde 44 oranla en çok fotoğraf ve video çekmek amacıyla kullanıldığı görüldü.
Vestel´in Yerli Otomobili VEO´nun Görüntüleri İlk Kez Ortaya Çıktı
Vestel´in Yerli Otomobili VEO´nun Görüntüleri İlk Kez Ortaya Çıktı
Türkiye´nin Otomobili Girişim Grubu´nda yer alan Zorlu Grubu, Vestel Elektronik aracılığıyla bir otomobil tasarımı için tescil başvurusu yaptı. VEO adı verilen otomobilin fotoğrafları da ilk kez ortaya çıktı.
ELEKTRİKLİ ARAÇ SAYISI 1 MİLYONU AŞTI
ELEKTRİKLİ ARAÇ SAYISI 1 MİLYONU AŞTI
Elektrikli araç sayısı her geçen gün artarken, haziran ayı itibarıyla Avrupa´daki elektrikli araç sayısının 1 milyonu aştığı saptandı.
2017 YILINDA EN ÇOK NELERİ ARADIK
2017 YILINDA EN ÇOK NELERİ ARADIK
Google, 2017 yılında Türkiye´den en çok aranan kelimeleri ve yükselen trendleri açıklarken, Türkiye´de 2017 yılının en trend aramaları sıralamasında “Milli Piyango” genel aramalar kategorisinde ilk sırada yer aldı.
Salihli Kudret Demir, Avrupa´daki robot yarışmasına katılacak
Salihli Kudret Demir, Avrupa´daki robot yarışmasına katılacak
Afyonkarahisar´da düzenlenen Ulusal Robot Yarışması´nda KD Robotik adlı robot ile Türkiye birincisi olan SalihliKudret Demir Ortaokulu Robot ve Uzay Teknolojileri Kulübü öğrencileri,bu kez Romanya´da düzenlenecek olan uluslararası Robochallenge Turnuvası´na katılıyor.
Program kodlayacak öğrencilere büyük destek
Program kodlayacak öğrencilere büyük destek
Manisa Valiliği tarafından 17 ilçenin faydalandığı kodlama atölyeleri için alınan 3 boyutlu yazıcılar ve robotik malzemeler düzenlenen törenle atölyelere dağıtıldı.
Bir Bilene Sor uygulaması Arıkovanı´nda
Bir Bilene Sor uygulaması Arıkovanı´nda
YGS ve LYS´ye hazırlanan öğrencileri ortak platformda buluşturan Bir Bilene Sor uygulamasının, Arıkovanı´nda fonlamaya açıldığı bildirildi.
Gökçeköy Mahallesinde TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı
Gökçeköy Mahallesinde TÜBİTAK Bilim Fuarı Açıldı
Saruhanlı´nın Gökçeköy Mahallesinde açılan “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı”nda 20 proje arasında Güneş Enerjili araba büyük ilgi gördü.
Meyve ve sebzelerin tazeliği bu cihaza emanet
Meyve ve sebzelerin tazeliği bu cihaza emanet
Manisa CBÜ´lü öğrenciler meyve sebzelerin tazeliğini ölçecek cihaz geliştirdi.
Elektrikli otobüs Manisa sokaklarında test sürüşüne çıktı
Elektrikli otobüs Manisa sokaklarında test sürüşüne çıktı
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kent içi ulaşımda hayata geçirilmesi planlanan elektrikli otobüs projesinin test sürüşüne katıldı. Vatandaşlarla birlikte elektrikli otobüsle Manisa sokaklarında gerçekleştirilen test sürüşünde, Başkan Ergün vatandaşlara proje hakkında bilgiler verdi.
Yüz yüze iletişim kurmada kaygı artıyor
Yüz yüze iletişim kurmada kaygı artıyor
Psikolog Selcen Etyemez: "Sosyal medyanın kullanılmasıyla insanlar, yabancılaşıp yalnızlaşıyorlar. İletişim kurma ihtiyacı hissetmemeye başlıyorlar"
Vestel Elektronik A.Ş. MCBÜ Teknokent´e ortak oluyor
Vestel Elektronik A.Ş. MCBÜ Teknokent´e ortak oluyor
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Manisa Teknokent ile Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında geniş kapsamlı iş birliği mutabakatına varıldı.
DOLAR
5.3141
EURO
6.0263
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz. - Yunus Emre

Yunus Emre
Kürdan, Amerikalıların boğulmasına en fazla neden olan nesnedir.

Kürdan
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Kahve Nemli Ise Türk kahvesinin nem aldigini farkederseniz, kahve dolu kavanozun içine 1-2 tane kesme seker koyun

Kahve Nemli Ise
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg