Salihli´de sezonun ilk üzümü kilosu 170 TL´den satıldı
Salihli ilçesinde yeni sezonun ilk kuru üzümü kilogramı 170 TL´den Salihli Ticaret Borsası´nda satıldı. İş adamı Sergen Tuğrul, Keli Mahallesi´nden üretici Tahir Uçar´a ait toplam 50 kiloluk ürünü, sembolik olarak yapılan açık artırmada 8 bin 500 liradan satın aldı. Üzümün geliri ismi açıklanmayan bir hayır kurumuna bağışlandı.
Tarih: 9.8.2018 09:00:46

SALİHLİ - Salihli ilçesinde yeni sezonun ilk kuru üzümü kilogramı 170 TL´den Salihli Ticaret Borsası´nda satıldı. İş adamı Sergen Tuğrul, Keli Mahallesi´nden üretici Tahir Uçar´a ait toplam 50 kiloluk ürünü, sembolik olarak yapılan açık artırmada 8 bin 500 liradan satın aldı. Üzümün geliri ismi açıklanmayan bir hayır kurumuna bağışlandı. 
Salihli Ticaret Borsası, 2018-2019 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonu´nu düzenlediği törenle borsa hizmet binasında dualarla açtı. Salihli´nin Keli Mahallesi´nden üretici Tahir Uçar´ın getirdiği 50 kilogram çekirdeksiz kuru üzüm açık arttırma ile satıldı. İş adamı Sergen Tuğrul, açık artırmada 170 TL´den 50 kilogram üzümü 8 bin 500 TL´ye aldı. Üzümün geliri ise ismi açıklanmayan bir hayır kurumuna bağışlandı. Törenin açılış konuşmasını yapan Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy, 310 bin ton rekolte tahmini yapılırken, Temmuz ayı itibari ile borsalarda yapılan çekirdeksiz kuru üzüm tescil miktarının 350 bin ton olduğunu vurgu yaparak, Salihli Ticaret Borsası´nda ise 84 bin ton çekirdeksiz kuru üzümün tescil edildiğini söyledi. Tescil edilen üzümün 255 bin tonunun ihraç edildiğini belirten Aksoy, “İhraç edilen çekirdeksiz kuru üzümün karşılığında 410 bin dolar ülkemize girdi sağlanmıştır. Sağlanan bu yüksek milli gelir hacminin alt yapısında ise üreticilerimizin, tüccarımızın, sanayicimizin, ihracatçımızın, ilgili kurumlarımızın yoğun emek ve çabaları yer almaktadır” dedi. 

“Birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız” 
Çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin çok uzun bir süreci kapsamakta olduğunu, yoğun ve masraflı bir emek harcanması gerektiğini ifade eden Aksoy, “Bu nedenle çiftçimizin emeğinin karşılığını alması en doğal hakkıdır. Gerek üreticilerimiz, gerekse ticaret kesimi olan bizler ve sektörün tüm paydaşları birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, hem kendimizi, hem de sektörümüzü korumak zorundayız. Çünkü üretilen çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 85´i ihracata gitmektedir. Küresel piyasadaki rakiplerimiz karşısında pazardaki rekabet gücümüzü yitirmememiz için dayanışma için birlikte hareket etmeliyiz. Bunun içinde biz Salihli Ticaret Borsası olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi. 
Salihli Ticaret Borsası´nın 1966 yılında kurulduğunu belirten Aksoy, Borsanın Haziran ayı itibari ile 53 ticaret borsasının katılımı ile kurulan Türkiye Ürün İhtisas Borsası Anonim Şirketine Kurucu ortak olduğu müjdesini verdi. Aksoy, şirkete Manisa´da ortak olan tek borsa olduklarını belirtti. 

“Sezon hayırlı olsun” 
Salihli´nin kabuğunu kıran bir şehir olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Zeki Kayda ise “Kaybettiğimiz ürünlerin geri geldiği sezonların yaşanmasını diliyorum” dedi. 
Salihli´nin özellikle son 4 yılda kabuğunu kırdığını söyleyen Belediye Başkanı Zeki Kayda, “Organize sanayi bölgemiz çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Artık Salihli´miz zenginleşiyor. Fakültemizi açtık, bu yıl ikinci eğitim ve öğretimi açılacak. Doğalgaz şehir içerinde 4 bin konutu aştı, organize sanayi bölgemize de geliyor. Büyük firmalar OSB´de yer almaya başladı. Dolayısıyla Salihli´miz sadece tarımsal olarak değil, tarımın yan kollarında da gelişiyor. Sezonun hayırlı olmasını diliyorum. Hem üreticimize, hem tüccarımıza, satandan tüketene kadar herkese hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. 

“Çiftçi emeğinin karşılığını alır” 
İlk defa borsada bir ürünün açılış törenine katıldığını belirten Salihli Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu da “Ziraat insanoğlunun ilk uğraşısı, çiftçilikle uğraşan insanlarımız da en çok risk altında olan sektördür. Diğer kurumlar bu kadar riske maruz değil. Ürünlerin başlangıç döneminde don tehlikesi var. Yağmur yağmazsa kuraklık tehlikesi var. Çok yağarsa da ürünlere zarar verme tehlikesi var. O açıdan çiftçilerimiz bu emeklerinin karşılığını inşallah en iyi şekilde hak ederek alırlar. Gerek çiftçimiz, gerek tacirimiz hak ettiğini elde eder. Salihli çok daha mutlu günlere ulaşır temennisiyle, borsanın açılışı hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. 
Protokol konuşmaları ve yapılan duanın ardından borsaya getirilen sezonun ilk kuru üzümü açık artırma ile satıldı. 2013-2014 sezonunda 50 kg üzüm 25 bin liraya, 2014-2015 sezonunda 50 kg üzüm 10 bin liraya, 2015-2016 sezonunda 50 kg üzüm 6 bin 500 liraya, 2016-2017 sezonunda 50 kg üzüm 7 bin liraya, 2017-2018 sezonunda 50 kg üzüm 7 bin 500 liraya satılırken, bu sezon ise 50 kg üzüm 8 bin 500 liraya satıldı. 

Protokol üyeleri katıldı 
Salihli Ticaret Borsası çekirdeksiz kuru üzüm alım-satım salonunda gerçekleştirilen 2018 -2019 yılı Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonu´nun açılış törenine, Salihli Kaymakam Turgut Çelenkoğlu, Belediye Başkanı Zeki Kayda, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Aşık, Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir, siyasi parti temsilcileri ile davetliler katıldı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Salihli sezonun üzümü kilosu satıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Organik Tarımda Üretim Arttı
Organik Tarımda Üretim Arttı
Artan dünya nüfusu, hızla artan gıda gereksinimi tarımsal ürünlerde kimyasal girdi oranını giderek arttırıyor.
Tütün sektöründe tek tip paket ve kapalı dolap krizi
Tütün sektöründe tek tip paket ve kapalı dolap krizi
Yıllık 1 milyar doları aşan ihracat hacmine sahip, Türkiye´nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ve tütün mamulleri sektörü, tütün mamulleri satışına getirilmesi planlanan tek tip paket ve kapalı dolap kısıtlamaların sektöre zarar verebileceği uyarısında bulundu.
YUNUSEMRE KAYMAKAMLIĞI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFINDAN MEYVECİLİĞE DESTEK
YUNUSEMRE KAYMAKAMLIĞI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFINDAN MEYVECİLİĞE DESTEK
Yunusemre Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hazırlanan ‘Meyveciliği Geliştirme Projesi´ kapsamında hak sahibi 64 çiftçiye 6 bin 410 fidan dağıtıldı.
Kuru üzüm ihracatında yüzde 40 artış
Kuru üzüm ihracatında yüzde 40 artış
Türkiye, geleneksel ihraç ürünlerinden, üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu sultan sofralarının vazgeçilmezi sultani çekirdeksiz kuru üzümde 2018/19 sezonuna parlak bir giriş yaptı.
 Manisa´da Arbequina çeşidi zeytin fidanına ilgi artıyor
Manisa´da Arbequina çeşidi zeytin fidanına ilgi artıyor
Türkiye´de en çok zeytin ağacı bulunan Manisa´da üretici İspanyol çeşidi olan makineli hasada uygun Arbequina çeşidi zeytine yöneldi.
Tonlarca domates kurutulup dünyaya satılıyor
Tonlarca domates kurutulup dünyaya satılıyor
Elazığ`da bir girişimci 60 kişilik ekiple ürettiği 200-300 ton domatesi kurutup başta ABD, Avustralya ve Çin olmak üzere dünyaya satıyor.
Manisa´da şiddetli yağmur üzümleri vurdu
Manisa´da şiddetli yağmur üzümleri vurdu
Manisa´da dün etkili olan şiddetli yağmur, erken hasat edilerek kurutulmak üzere sergi alanlarına serilen üzümlere zarar verdi. Üreticiler, bağlarına yaptırdıkları sigorta kapsamına yağmur riskinin de eklenmesini talep ettiler.
MANİSA ORGANİK BİTKİSEL ÜRETİMDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ
MANİSA ORGANİK BİTKİSEL ÜRETİMDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ
Organik tarıma ilişkin istatistikler, Bitkisel Üretim İstatistikleri kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) İl ve İlçe teşkilatları aracılığı ile derlenmektedir.
Hastalığın vurduğu domateste bu yıl fiyatlar yükseldi
Hastalığın vurduğu domateste bu yıl fiyatlar yükseldi
Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ: "Yağışlardan dolayı ve bir virüs hastalığından dolayı bu fiyatların daha da yukarıya gideceğini umut ediyoruz"
Salçalık domatesin ekimi yüzde 50 düştü
Salçalık domatesin ekimi yüzde 50 düştü
Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk: "Domates ekimi yüzde elli düştü” Üretici Sefer Akkuş: "Kırmızı altın inşallah yüzümüzü güldürür"
Sera destekleri üreticinin yüzünü güldürdü
Sera destekleri üreticinin yüzünü güldürdü
Manisa Büyükşehir Belediyesi´nin kırsal alandaki kalkınmanın sağlanması ve sürdürülebilir ekonomik kaynakların geliştirilmesi için hayata geçirdiği sera desteklerinin meyvelerini; üreticiler toplamaya başladı. Demirci ilçesinde üreticilere 25 adet sera kurulurken, üretilen ürünler satış noktaları ve pazarlarda iyi fiyatlardan alıcı buldu. Elde edilen gelirler, üreticilerin yüzünü güldürdü.
Manisa Büyükşehir´in projesi üreticiye kazandırdı
Manisa Büyükşehir´in projesi üreticiye kazandırdı
Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Bircan Gençoğlu, Kula ilçende Dereköy ve Güvercinlik Mahallesini ziyaret ederek, sera desteğinde bulunulan üreticilerle bir araya geldi.
DOLAR
5.3563
EURO
6.1030
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
1994 Emniyet Teşkilatının Türkiye`de ki çeşitli birimlerinde çalışan Başkomiser Hüseyin Altınağaç (44), yakalandığı kanser hastalığını yenik düşerek hayatını kaybetti. Altınağaç, Doğum yeri Şatırlar köyünde defnedildi.
2013 Emekli Kur`an Kursu Hocalarında Yusuf Sonkaya Haca vefat etti
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seninle aynı fikirde değilim ancak senin fikrini özgürce söyleme hakkını ölümüne savunurum. - Voltaire

Voltaire
Uzay yolculuğunda taşınacak her kilo için gerekli olan yakıt miktarı 530 kg`dır.

Uzay yolculuğun
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Tuzluk Tıkanıyorsa Tuzluklariniza biraz pirinç koyunuz

Tuzluk Tıkanıyorsa
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg