YUNUSEMRE KAYMAKAMLIĞI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFINDAN MEYVECİLİĞE DESTEK
Yunusemre Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hazırlanan ‘Meyveciliği Geliştirme Projesi´ kapsamında hak sahibi 64 çiftçiye 6 bin 410 fidan dağıtıldı.
Tarih: 28.10.2018 09:29:15

MANİSA - Yunusemre Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca hazırlanan ‘Meyveciliği Geliştirme Projesi´ kapsamında hak sahibi 64 çiftçiye 6 bin 410 fidan dağıtıldı.

Üçpınar Mahallesi Pazaryerinde yapılan törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer,  Şehzadeler Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Yunusemre Tarım ve Orman İlçe Müdürü Serdar Mersinli, vakıf mütevelli heyet üyeleri ile çiftçiler katıldı.

Yunusemre Tarım ve Orman İlçe Müdürü Serdar Mersinli yaptığı konuşmada, bir yıl boyunca yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İlçede yüzde 40 oranında meyvecilik yapıldığını belirterek dağıtılan fidanlardan bol verim sağlanmasını diledi.

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, belediye olarak tarımı desteklediklerini ifade ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çerçi, “Yunusemre ilçemiz 240 bine varan nüfusuyla bir sanayi şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda önemli bir tarım merkezi. Özellikle kırsalımızın yoğun olduğu 50 civarında köyümüzün olduğu Yuntdağları bölgesinde tarım ve hayvancılığın mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Bu şuur, bu bilinçle 4 sene önce bir çalışma yaptık ve her sene 15-20 bin civarında fidanı toprakla buluşturduk. Yine bu meyanda yüzbinlerce aşı yaptık. Zannediyorum 2018 yılında yaptığımız aşı 160 bin adet. Belediye olarak Antep Fıstığı Tavlatma makinesi alıp hizmete sunduk” dedi.

Yunusemre Kaymakamı Ahmet Aydoğdu da, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının Sosyal Yardımlaşma Fonundan tahsis edilen kaynaklarla 3394 Sayılı Kanun kapsamında kalan vatandaşlara yaşamını idame ettirme, eğitim, sağlık, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, barınma yardımı gibi birçok alanda destek sunduğunu belirterek, ”Kaynaklarımızın tamamı devletimiz ve hükümetimiz tarafından Vakfımıza tahsis edilen kaynaklardır. Her ay düzenli olarak Vakıflarımız devletimiz tarafından gönderilen kaynağı vatandaşlarımıza intikal ettirmektedir. Yunusemre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hem ilçe düzeyinde vakıf bütçesinden doğrudan yapılan yardımlar hem de işlemleri ilçemizde yapıp merkezi düzeyde doğrudan vatandaşlarımıza aktarılan yardımlar olmak üzere son bir yılda vatandaşlarımıza 18 milyon 500 TL´lik kaynak aktarmış, yardım sağlamıştır. Meyvecilik Geliştirme Projesi kapsamında ve Vakfımıza tahsis edilen Vakfın yerel mütevelli heyeti kararıyla değerlendirilen kaynaklardan 60 bin TL´lik bir kaynak ayırmak suretiyle bugünkü yaklaşık 6 bin 500 fidanı temin ettik. Burada çoğunluğu zeytin fidanı, ceviz, badem ve asma fidanı olmak üzere vatandaşlarımıza dağıtacağız” dedi.

Erdoğdu, Yunusemre Belediyesi ile işbirliği halinde yaptıkları çalışmaları da anlattı.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de yaptığı konuşmada fidanların çiftçilere hayırlı olmasını dileyerek şunları kaydetti: “Bugün törenle önce hak sahiplerine fidanları teslim edeceğiz, o kardeşlerimiz de kısa zamanda inşallah canla, cananı buluşturacaklar, bir bereket olacak. Ben belediye başkanlığımızın da özellikle bu ahalide tarımın geliştirilmesi,

meyve bahçeciliğinin geliştirilmesi için çok özel projelerle emek sarf ettiğini biliyorum. Takdirle izliyorum, kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Birden fazla kurumun, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Mütevelli Heyetinin iradesinin yansıması, başta çok değerli çalışma arkadaşım İlçe Kaymakamım olmak üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Mütevelli Heyetini oluşturan kurumlarımız ve üyelerimize, İl Tarım Orman ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğümüze huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Belediye Başkanım çok isabetle Yuntdağına vurgu yaptı, bütün samimiyetimle iştirak ediyorum. Elbette memleketimizin her bir santimetrekaresi bizim için mukaddestir, mübarektir. Manisa´nın bütün mahalleleri, beldeleri için de elbette aynı şeyi çok rahatlıkla söyleyebiliriz, ancak görebildiğim kadarıyla duygusal yaklaşım bir tarafa teknik ve mantıki olarak da baktığımız zaman, Yuntdağı bölgesinin sadece Manisa merkezi içinde değil, Manisa´nın bütünü içerisinde çok özel bir yeri var. Bu bölgenin kıymetini bilmek, sahip çıkmak durumundayız, bir takım eksikliklerine, aksaklıklarına her zamandakinden çok daha fazla el vermek durumundayız. Ben bütün kurumlarımızda bu hassasiyeti görüyorum. Elbirliğiyle Manisa´yı Manisa yapan önemli değer noktalarından biri olan Yuntdağı ahalimizi, bugün olduğundan çok daha iyi bir duruma getireceğiz. Bunlar sadece sembolik adımlar, ama kıymetli, adımlar.  Kıymetini bileceğiz, şükredeceğiz ve devamı da gelecek inşallah. Tekrar sizleri saygıyla, bereket dilekleri ile selamlıyorum.”

Törende toplam maliyeti 30 bin 320 TL olan 20 mahalleden 33 kişiye 4 bin adet zeytin fidanı, toplam maliyeti 6 bin 58 TL olan 6 mahalleden 10 kişiye 510 adet badem fidanı, toplam maliyeti 21 bin 675 TL olan 12 mahalleden 20 kişiye bin 400 adet ceviz fidanı, toplam maliyeti 2 bin 20 TL olan bir mahalleden bir kişiye de 500 adet asma fidanı dağıtıldı.

Yunusemre Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfınca “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında geçtiğimiz Mart ayında 2 ihtiyaç sahibi vatandaşa 3 bin 255 TL maliyetli 155 adet antepfıstığı fidanı, Haziran ayında 13 ihtiyaç sahibi vatandaşa 675 TL maliyetli 250 adet antepfıstığı aşı kalemi dağıtılmıştı.
Kaynak: Kardelen

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sındır, “Patates üreticisinin yüzüne nasıl bakacaksınız?”
Sındır, “Patates üreticisinin yüzüne nasıl bakacaksınız?”
Patates ithalatından gümrük vergisinin kaldırılmasına ilişkin karara CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır´dan sert tepki.
Organik Tarımda Üretim Arttı
Organik Tarımda Üretim Arttı
Artan dünya nüfusu, hızla artan gıda gereksinimi tarımsal ürünlerde kimyasal girdi oranını giderek arttırıyor.
Tütün sektöründe tek tip paket ve kapalı dolap krizi
Tütün sektöründe tek tip paket ve kapalı dolap krizi
Yıllık 1 milyar doları aşan ihracat hacmine sahip, Türkiye´nin geleneksel ihraç ürünlerinden tütün ve tütün mamulleri sektörü, tütün mamulleri satışına getirilmesi planlanan tek tip paket ve kapalı dolap kısıtlamaların sektöre zarar verebileceği uyarısında bulundu.
Kuru üzüm ihracatında yüzde 40 artış
Kuru üzüm ihracatında yüzde 40 artış
Türkiye, geleneksel ihraç ürünlerinden, üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu sultan sofralarının vazgeçilmezi sultani çekirdeksiz kuru üzümde 2018/19 sezonuna parlak bir giriş yaptı.
 Manisa´da Arbequina çeşidi zeytin fidanına ilgi artıyor
Manisa´da Arbequina çeşidi zeytin fidanına ilgi artıyor
Türkiye´de en çok zeytin ağacı bulunan Manisa´da üretici İspanyol çeşidi olan makineli hasada uygun Arbequina çeşidi zeytine yöneldi.
Tonlarca domates kurutulup dünyaya satılıyor
Tonlarca domates kurutulup dünyaya satılıyor
Elazığ`da bir girişimci 60 kişilik ekiple ürettiği 200-300 ton domatesi kurutup başta ABD, Avustralya ve Çin olmak üzere dünyaya satıyor.
Salihli´de sezonun ilk üzümü kilosu 170 TL´den satıldı
Salihli´de sezonun ilk üzümü kilosu 170 TL´den satıldı
Salihli ilçesinde yeni sezonun ilk kuru üzümü kilogramı 170 TL´den Salihli Ticaret Borsası´nda satıldı. İş adamı Sergen Tuğrul, Keli Mahallesi´nden üretici Tahir Uçar´a ait toplam 50 kiloluk ürünü, sembolik olarak yapılan açık artırmada 8 bin 500 liradan satın aldı. Üzümün geliri ismi açıklanmayan bir hayır kurumuna bağışlandı.
Manisa´da şiddetli yağmur üzümleri vurdu
Manisa´da şiddetli yağmur üzümleri vurdu
Manisa´da dün etkili olan şiddetli yağmur, erken hasat edilerek kurutulmak üzere sergi alanlarına serilen üzümlere zarar verdi. Üreticiler, bağlarına yaptırdıkları sigorta kapsamına yağmur riskinin de eklenmesini talep ettiler.
MANİSA ORGANİK BİTKİSEL ÜRETİMDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ
MANİSA ORGANİK BİTKİSEL ÜRETİMDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ
Organik tarıma ilişkin istatistikler, Bitkisel Üretim İstatistikleri kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) İl ve İlçe teşkilatları aracılığı ile derlenmektedir.
Hastalığın vurduğu domateste bu yıl fiyatlar yükseldi
Hastalığın vurduğu domateste bu yıl fiyatlar yükseldi
Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ: "Yağışlardan dolayı ve bir virüs hastalığından dolayı bu fiyatların daha da yukarıya gideceğini umut ediyoruz"
Salçalık domatesin ekimi yüzde 50 düştü
Salçalık domatesin ekimi yüzde 50 düştü
Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk: "Domates ekimi yüzde elli düştü” Üretici Sefer Akkuş: "Kırmızı altın inşallah yüzümüzü güldürür"
Sera destekleri üreticinin yüzünü güldürdü
Sera destekleri üreticinin yüzünü güldürdü
Manisa Büyükşehir Belediyesi´nin kırsal alandaki kalkınmanın sağlanması ve sürdürülebilir ekonomik kaynakların geliştirilmesi için hayata geçirdiği sera desteklerinin meyvelerini; üreticiler toplamaya başladı. Demirci ilçesinde üreticilere 25 adet sera kurulurken, üretilen ürünler satış noktaları ve pazarlarda iyi fiyatlardan alıcı buldu. Elde edilen gelirler, üreticilerin yüzünü güldürdü.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Güncel
Yaşam
Eğitim
Saglik
Magazin
Manisa için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:36 08:19 13:23 15:50 18:09 19:38
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Okuyun, diyor okuyun. Çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor. - Ali Şeriati

Ali Şeriati
Uzay yolculuğunda taşınacak her kilo için gerekli olan yakıt miktarı 530 kg`dır.

Uzay yolculuğun
Ravza - Kabe

/resimler/2017-5/13/1344304004566.jpg  /resimler/2017-5/13/1347498852327.jpg

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar? Eller önce 1-2 dakika kadar sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur. Sonra da soğuk suyla ovulur. Ardından soğuk suyla yikanir. Ceviz lekesi tamamen çikar.

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar?
Saruhanlı Lingleri

/resimler/2017-5/13/1515570830640.jpg    /resimler/2014-11/7/155009123.jpg    /resimler/2014-11/7/155305032.jpg   /resimler/2017-5/13/1506418944836.jpg  /resimler/2015-3/16/1636122607156.jpg

/resimler/2015-4/4/1022583075326.jpg    /resimler/2015-4/4/1033419962836.jpg    /resimler/2015-4/7/0822580347004.jpg   /resimler/2015-4/7/0827149570844.jpg  /resimler/2015-4/7/0844579279152.jpg

Videolar
Parti İlçe Teşkilatları

/resimler/2016-12/24/0957549496932.jpg /resimler/2016-12/24/0959409077707.jpg /resimler/2016-12/24/1002133424899.jpg /resimler/2016-12/24/1004065509887.jpg /resimler/2016-12/24/1006092750065.jpg

Sosyal Medyada Takip Edin

/resimler/2015-3/20/0925347922806.jpg  /resimler/2015-3/20/0927574175568.jpg /resimler/2015-3/20/0934034807724.jpg

 /resimler/2015-3/20/0935593872523.jpg /resimler/2015-3/20/0939453408170.jpg /resimler/2015-3/28/1514147754064.jpg